UOKiK będzie przewodniczył Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów

Udostępnij

Głównym celem powstałej w 1992 r. Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów (ICPEN) jest zapobieganie i zwalczanie nieuczciwych praktyk marketingowych o wymiarze międzynarodowym – zwrócił uwagę UOKiK we wtorkowej informacji.

“Jako organizacja o zasięgu światowym Sieć gwarantuje kompleksowe, globalne podejście do zagadnień konsumenckich, niezależnie od różnic dzielących ustawodawstwa poszczególnych krajów” – zaznaczono.

Dodano, że celem jej działania jest wzmocnienie i poprawa efektywności stosowania przepisów chroniących prawa słabszych uczestników rynku. “Pracom w ramach Sieci przewodzi rotacyjna prezydencja – od 1 lipca 2023 r. tę funkcję przejmie UOKiK” – poinformowano.

“W sytuacji, gdy wraz z globalizacją i rozwojem gospodarki cyfrowej zagrożenia dla konsumentów przekraczają granice państw, współpraca międzynarodowa i ścisła współpraca z naszymi odpowiednikami w innych krajach nabiera szczególnego znaczenia” – wskazał prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany we wtorkowej.

Dodał, że powierzenie UOKiK prezydencji w ICPEN przyczyni się do wzmocnienia współpracy z urzędami konsumenckimi z innych państw, lepszej wymiany doświadczeń w ochronie konsumentów, a w efekcie jeszcze większej skuteczności działań na rzecz konsumentów.

Członkami ICPEN są instytucje zajmujące się ochroną konsumentów z ponad 70 krajów całego świata, sieć ma również 3 partnerów, a jej obserwatorami są m. in. Komisja Europejska, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) – wskazano. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

Źródło:PAP

Zobacz

Chemiczny Nobel za „chemię klik”

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w roku 2022 otrzymali Carolyn R. Bertozzi (USA), Morten Meldal (Dania) i Karl Barry Sharpless (USA) „za rozwój chemii klik i bioortogonalnej”. Chodzi o reakcje, które pozwalają w prosty sposób tworzyć złożone cząsteczki i badać żywe komórki bez szkody dla nich samych.

Związek Cyfrowa Polska: za kilka lat możemy mieć spory problem z zużytymi panelami fotowoltaicznymi

Panele fotowoltaiczne, jako ekonomiczny i ekologiczny sposób dostarczenia energii...
- Reklama -

REKLAMA