USA: Biały Dom zapowiedział uwolnienie kolejnych 20 mln baryłek ropy naftowej z rezerwy strategicznej

Udostępnij

Jak oznajmił Biały Dom w komunikacie, jest to piąta sprzedaż ropy z rezerw mająca przeciwdziałać wysokim cenom surowca w następstwie rosyjskiej agresji, a proces ten będzie kontynuowany przez “kilka kolejnych miesięcy”.

Administracja dotąd uwolniła na rynek 125 mln baryłek ropy naftowej z zapowiedzianych 180 i czyni to w tempie ok. 1 mln dziennie. Działania zostały podjęte wraz z innymi krajami, które zobowiązały się do sprzedaży łącznie 60 mln baryłek.

Według opublikowanych we wtorek szacunków wspólne działania USA i partnerów przyczyniły się do obniżenia ceny galonu benzyny o 17-42 lub 38 centów, w zależności od przyjętej metodologii.

Ceny galonu benzyny w USA spadają nieprzerwanie od sześciu tygodni, kiedy średnia cena w całym kraju po raz pierwszy przekroczyła 5 dolarów. Obecna średnia cena według szacunków organizacji AAA to 4,33 dol. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

KE: wprowadzenie limitu cen gazu wiązałoby się z ryzykiem

Komisja Europejska ostrzegła kraje UE w środę, że - jej zdaniem - wprowadzenie proponowanego przez 15 państw członkowskich limitu cen gazu może być trudne do realizacji i stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego.

Drzewa lasów deszczowych się przegrzewają

Rosnąca temperatura osłabia fotosyntezę w liściach tropikalnych drzew, a dodatkowo susze utrudniają im naturalne chłodzenie. Co gorsza najbardziej zagrożone obumarciem są gatunki gromadzące najwięcej węgla.
- Reklama -

REKLAMA