- Reklama -

USA: Blinken wsparł Babisza w polityce wobec Rosji

Zobacz

- Reklama -

Blinken, który w niedzielę rozmawiał telefonicznie z Babiszem, zapewnił go o „solidarności (USA) z Republiką Czeską w jej odważnej odpowiedzi na wywrotowe i zabójcze działania Rosji na terenie Czech” – głosi komunikat Departamentu Stanu.

Szef amerykańskiej dyplomacji i czeski premier „zgodzili się w kwestii potrzeby dalszej jedności i stanowczości w odpowiedzi na destabilizujące działania Rosji”.

Komunikat Departamentu Stanu USA wydany po rozmowie polityków pochwala decyzję władz czeskich o niedopuszczeniu koncernu Rosatom do przetargu na budowę nowego bloku elektrowni jądrowej Dukovany. Rosyjski państwowy koncern został wykluczony z przetargu po uzasadnionych podejrzeniach o udziale agentów GRU w wybuchu w składzie amunicji w Vrbieticich w 2014 roku, w którym zginęło dwóch czeskich obywateli.

Czeska strona wydaliła 18 pracowników ambasady Rosji w Pradze, których zidentyfikowano jako agentów służb specjalnych. W odpowiedzi Rosja wydaliła 20 pracowników czeskiej misji dyplomatycznej w Moskwie. (PAP)

mobr/ ap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -