USA: burza śnieżna sparaliżowała Waszyngton

PAP
PAP 2 min czytania

Trwająca kilka godzin burza śnieżna przyniosła miejscami do 25 cm śniegu. Przyszła po tygodniach wiosennych temperatur i choć była spodziewana już dobę wcześniej, wywołała poważne zakłócenia w Waszyngtonie i na przedmieściach.

Najwięcej kłopotów śnieg i lód wywołał w transporcie lotniczym. Na lotnisku Ronalda Reagana w Arlington pod Waszyngtonem odwołano z tego powodu 84 proc. lotów, zaś na lotnisku Baltimore Washington International – 45 proc. Łącznie w całym kraju anulowanych zostało 2,8 tys. połączeń.

Problemy nie ominęły też prezydenta Joe Bidena, który w poniedziałek wracał do Waszyngtonu po świątecznym pobycie w rodzinnym domu w Wilmington, oddalonym od Waszyngtonu o ok. 150 km. Z uwagi na zaśnieżoną płytę lotniska w bazie Andrews Biden musiał czekać pół godziny na wyjście z maszyny. Uziemiony w bazie został też jego śmigłowiec Marine One, w związku z czym z lotniska musiał przemieścić się w kolumnie pojazdów, co zajęło około godziny i spowodowało zatory.

W związku z opadami śniegu zamknięte zostały również urzędy federalne oraz szkoły w całym regionie. Odwołana została też konferencja rzeczniczki Białego Domu oraz rzecznika Departamentu Stanu.

Opady spowodowały zawalenie się wielu drzew i linii energetycznych. Jak podał dziennik “Washington Post”, zakłócenia w dostawach energii dotknęły około pół miliona ludzi, głównie na przedmieściach Waszyngtonu w stanie Wirginia.

Poniedziałkowa burza była pierwszym opadem śniegu tej zimy. Ubiegły grudzień w Waszyngtonie był drugim najcieplejszym w historii pomiarów, zaś jeszcze w niedzielę temperatura sięgała 17 stopni.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ akl/

- Reklama -

Apel śląskiej metropolii do rządu i PGNiG ws. cen gazu

Apel do premiera, szefa resortu aktywów państwowych oraz władz PGNiG ws. waloryzacji cen gazu w obowiązującej umowie przyjęło w poniedziałek

5 min czytania