USA: Moderna oświadcza, że jej szczepionka jest „wysoce skuteczna” u osób w wieku 12-17 lat

Zobacz

- Reklama -

Moderna twierdzi, że planuje złożyć wniosek o zezwolenie na stosowanie szczepionki w tej grupie wiekowej „na początku czerwca” do „organów regulacyjnych na całym świecie”.

„Jesteśmy szczęśliwi, że (szczepionka) okazała się bardzo skuteczna w zapobieganiu Covid-19 u nastolatków” – oświadczył szef Moderny Stephane Bancel. „Zamierzamy przedłożyć te wyniki FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) i organom regulacyjnym na całym świecie na początku czerwca i poprosić o zezwolenie na jej stosowanie w tej grupie wiekowej” – dodał.

W badaniach klinicznych Moderny wzięło udział ponad 3700 uczestników w wieku od 12 do 17 lat w Stanach Zjednoczonych, z których dwie trzecie otrzymało szczepionkę, a jedna trzecia dostała placebo. „Po dwóch dawkach nie zaobserwowano żadnego przypadku Covid-19 w grupie szczepionej (…) w porównaniu z czterema przypadkami w grupie placebo, co skutkuje 100-procentową skutecznością szczepionki 14 dni po drugiej dawce” – napisała firma w oświadczeniu.

Sprecyzowano, że pierwsza dawka Moderny daje skuteczność u nastolatków na poziomie 93 procent.

Moderna zaznacza, że szczepionka jest „ogólnie dobrze tolerowana” i „jak dotąd nie wywołała żadnych obaw o jej bezpieczeństwo”. Firma podkreśla, że obserwowane działania niepożądane były takie same jak u dorosłych (ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, dreszcze itp.).

Kilka krajów, w tym Stany Zjednoczone, rozpoczęły już szczepienia ludzi młodych w wieku 12 – 17 lat szczepionką Pfizer/BioNTech. (PAP)

zm/ tebe/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -