Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,34 roc. i wyniósł 33.517,65 pkt.
S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,08 proc. i wyniósł 3.892,09 pkt.
Nasdaq Composite poszedł w górę o 0,63 proc. i zamknął sesję na poziomie 10.635,65 pkt.
Rynki oczekują na publikację w czwartek grudniowego odczytu CPI w USA. Inwestorzy spodziewają się, że amerykańska Rezerwa Federalna spowolni skalę podwyżek stóp procentowych w USA. We wtorek o 15.00 swoje wystąpienie będzie miał prezes Fedu Jerome Powell.
„Korzystne zmiany inflacji nie są wynikiem podwyżek stóp procentowych Fed – można je głównie wytłumaczyć brzydkim wyjściem Chin z polityki zero-COVID i ciepłą zimą. Spadek cen energii pomógł znacznie obniżyć krótkoterminowe oczekiwania inflacyjne i sprawił, że bilans ryzyk dla perspektyw inflacyjnych stał się bardziej zrównoważony. Jeśli ta tendencja się utrzyma, może to być przekonujący dowód, który Fed chce zobaczyć, zanim zatrzyma podwyżki lub rozważy obniżkę stóp proc.” — powiedziały Anna Wong i Eliza Winger, ekonomistki Bloomberga.
„Wydaje się, że Fed jest coraz bardziej sfrustrowany wycenami rynkowymi ws. ścieżki dla stóp proc., która jest sprzeczna z komunikatami FOMC, zarówno pod względem docelowego poziomu stopy funduszy federalnych, jak i terminu pierwszej obniżki stóp. Może to przechylić ich nastawienie w kierunku bardziej jastrzębiej decyzji na następnym spotkaniu” – napisali w raporcie ekonomiści BNP Paribas, kierowani przez Carlę Riccadonnę.
W ocenie analityków, presja płacowa w USA maleje dosyć szybko.
„Rynek odczytuje, że presja płacowa w USA maleje dość szybko i postrzega to jako pozytywną wiadomość, a inwestorzy szepczą teraz słowa +miękkie lądowanie gospodarki+ głośniej” – powiedział Hani Redha, globalny menedżer portfela wielu aktywów w PineBridge, dodając, że reakcja rynku na dane z USA była „nadmierna” i że potrzeba więcej danych dotyczących płac.
„Ciągłe postępy w wycofywaniu się z restrykcyjnej polityki zero-COVID w Chinach nadal poprawiają nastroje na rynkach” – powiedział Giles Coghlan, główny analityk rynku w HYCM, dodając, że oczekiwania co do złagodzenia zaostrzenia polityki monetarnej w USA również wpłynęły pozytywnie na nastroje.
Ze spółek prawie 6 proc. zyskały mocno przecenione w ostatnich miesiącach akcje producenta samochodów elektrycznych Tesla.
Prawie 4 proc. zyskały akcje chińskiego koncernu internetowego Alibaba, gdyż analitycy Goldman Sachs wpisali je na listę spółek co do których są pewni, że należy je kupować.
Lululemon spadł o 9 proc. po tym, jak firma obniżyła prognozę marży brutto na pierwszy kwartał.
Akcje Ubera rosły o 4 proc. po tym, jak Piper Sandler podniósł rekomendację dla akcji spółki do „przeważaj” z „neutralnie”.
W piątek w USA rozpoczyna się sezon wyników spółek za IV kw. od publikacji raportów kwartalnych przez największe amerykańskie banki, tj. JPMorgan, Citi, Bank of America i Wells Fargo.
Rentowność 10-letnich UST spadła o 2 pb. do 3,51 proc. Dochodowość 30-letnich spadła o 3 pb. do 3,65 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -68 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -112 pb.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na luty są wyceniane po 75 USD za baryłkę, po wzroście o 1,67 proc., a marcowe futures na Brent zniżkują o 1,48 proc. do 79,75 USD/b. (PAP)