Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 0 0,01 proc., do 33.852,53 pkt.
S&P 500 na koniec dnia stracił 0,16 proc. i wyniósł 3.957,63 pkt.
Nasdaq Composite zniżkował 0,59 proc. i zamknął sesję na poziomie 10.983,78 pkt.
JPMorgan przewiduje recesję w USA na początku 2023 r. jako najbardziej prawdopodobną ścieżkę dla gospodarki USA. Według analityków recesja prawdopodobnie będzie albo łagodnym pogorszeniem koniunktury w 2023 r., kiedy referencyjna stopa procentowa Rezerwy Federalnej osiągnie około 5 proc., albo głębszym spadkiem występującym nieco później, który rozciągnie się na 2024 r. i spowoduje podwyższenie stóp procentowych przez Fed do równie wysokiego poziomu 6 proc.
Stratedzy Deutsche Bank ocenili z kolei, że spodziewają się kontynuacji rajdu, ponieważ zmienność na rynkach obligacji i akcji spada, podczas gdy inwestorzy w swoich strategiach systemowych podnoszą ekspozycję na akcje z bardzo niskich poziomów.
Rynki monitorują wydarzenia wokół restrykcji covidowych w Chinach. Władze w Pekinie wydały rozporządzenie o przyspieszeniu szczepień przeciwko COVID-19 dla osób starszych, podczas gdy wysoki urzędnik ds. zdrowia powiedział, że publiczne protesty przeciw ograniczeniom związanym z pandemią w kraju wynikają raczej z nadgorliwego wdrażania niż z samych środków.
Jeden z urzędników administracji w Pekinie powiedział, że władze będą nadal dostosowywać politykę w celu zmniejszenia negatywnego wpływu „Zero Covid” na społeczeństwo. Wzrastające niezadowolenie z surowej polityki Pekinu w zakresie zapobiegania COVID po trzech latach od wybuchu pandemii wywołało w weekend szersze protesty w chińskich miastach oddalonych od siebie o tysiące kilometrów.
“Wydarzenia w Chinach są obecnie dominującą narracją na rynkach, a ostatnie zachowania aktywów ryzykownych, które obserwowaliśmy w handlu overnight, są tym, czego moglibyśmy się spodziewać po lepszych wiadomościach. Pozytywne wieści dla chińskiej gospodarki to pozytywne wieści dla światowej gospodarki” – powiedział Hugh Gimber, strateg rynku globalnego w JP Morgan Asset Management.
“Jest powód do optymizmu, ponieważ nie było natychmiastowych restrykcji ze strony władz. Wszyscy myśleli, że protesty w Chinach ostatecznie doprowadzą do bardziej luźnego stanowiska władz, ale istniała realna obawa, że zanim to się stanie, będzie zaostrzenie” – powiedziała Danni Hewson, analityczka finansowa w AJ Bell.
Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w listopadzie do 100,2 pkt. z 102,2 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie ze 102,5 pkt. – wynika z raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 100 pkt.
Indeks cen domów S&P/Case-Shiller, obrazujący ceny nieruchomości w 20 największych miastach Stanów Zjednoczonych, wzrósł we wrześniu o 10,43 proc. rdr i spadł o 1,24 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie o 10,5 proc. rdr. Miesiąc wcześniej indeks wzrósł o 13,06 proc. rdr po korekcie z +13,08 proc.
Indeks cen nieruchomości FHFA (Federal Housing Finance Agency), informujący o zmianach średnich cen domów jednorodzinnych w USA, wzrósł we wrześniu o 0,1 proc. mdm – podała FHFA. Rynek oczekiwał, że indeks spadnie o 1,2 proc. mdm. Miesiąc wcześniej indeks cen nieruchomości FHFA spadł o 0,7 proc. mdm.
Rentowność 10-letnich UST rosła o 4 pb. do 3,72 proc. Dochodowość 30-letnich rosła o 4 pb. do 3,76 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -73 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie -66 pb.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 77,91 USD za baryłkę, po wzroście o 0,88 proc., a styczniowe futures na Brent zwyżkują o 0,98 proc. do 83,98 USD/b. (PAP)
pr/wr/