USA obiecały Libanowi blisko 100 mln dolarów funduszy pomocowych

Udostępnij

“Żadna pomoc nie będzie wystarczająca, jeśli przywódcy polityczni Libanu nie zaangażują się w wykonanie koniecznej pracy, zreformowanie gospodarki i walkę z korupcją. To ma fundamentalne znaczenie. I trzeba to rozpocząć teraz” – oznajmił Biden w przekazie wideo, w którym zwrócił się do uczestników tej międzynarodowej konferencji.

Jej organizatorami byli prezydent Francji Emmanuel Macron i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Konferencja odbyła się w rok po potężnej eksplozji w porcie w Bejrucie.

ONZ szacuje najważniejsze potrzeby Libanu na 357 mln dolarów. Suma ta ma zabezpieczyć potrzeby żywieniowe, zdrowotne, edukację, a także dostęp do czystej wody.

Francja liczy na zebranie od uczestników konferencji 350 mln dolarów pomocy. Od szefa dyplomacji UE Josepa Borrella oczekuje się zadeklarowania 5,5 mln euro pomocy covidowej, która to kwota będzie dodatkowym wsparciem do przekazanych przez Wspólnotę wcześniej w tym roku 50 mln euro.

Macron ze swej strony zapowiedział przekazanie w ciągu najbliższych 12 miesięcy 100 mln euro oraz 500 tys. dawek szczepionki przeciw Covid-19 w nadchodzących tygodniach.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas zadeklarował, że jego kraj przekaże Libanowi 40 mln euro, które mają także wspomóc syryjskich uchodźców.

W ubiegłym roku po wybuchu w Bejrucie podczas podobnej konferencji darczyńców zebrano dla Libanu 280 mln dolarów. Macron poinformował, że po środowym forum zebrane środki zostaną przekazane Bejrutowi bezwarunkowo, natomiast przyznane mu w 2018 roku 11 mld dolarów pozostanie zamrożone do czasu przeprowadzenia w Libanie koniecznych reform.

Do eksplozji w bejruckim porcie, w której zginęło 214 osób, a ponad 6,5 tys. zostało rannych, doszło 4 sierpnia 2020 roku. Władze libańskie jako przyczynę podają pożar składowanych w porcie niebezpiecznych chemikaliów. (PAP)

fit/ mal/

Źródło:PAP

Zobacz

Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną już pracuje. Przeprawiono nim już kilkaset jednostek

Blisko 200 jednostek skorzystało przez tydzień z przeprawy na Kanale Żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną. Więcej przejść przez śluzę Port Nowy Świat odnotowuje w weekendy - poinformował PAP Urząd Morski w Gdyni.

Cyfryzacja KPRM: rządowa porównywarka cen węgla już działa

Rządowa porównywarka cen węgla jest już dostępna. Portal przeznaczony dla konsumentów i sprzedawców ma ułatwić zakup opału - poinformowała we wtorek Cyfryzacja KPRM. Jak dodano, nowe rozwiązanie pozwoli uniknąć nadużyć.
- Reklama -

REKLAMA