USA: ośmiu milionom Amerykanów mogą w tym roku zagrozić temperatury sięgające 52 st. C

PAP
PAP 1 min czytania

Zajmująca się zagadnieniami klimatycznymi fundacja podała, że już w tym roku część terytorium USA nawiedzą temperatury powyżej progu “ekstremalnego zagrożenia”. Według Krajowych Służb Meteorologicznych (NWS) sytuacja taka ma miejsce, gdy odczuwalna temperatura przekracza 52 stopnie Celsjusza. Grozi to ok. 8 mln Amerykanów.

Powołując się na badania fundacji, stacja CNN przestrzega we wtorek, że w ciągu najbliższych 30 lat zwiększy się zarówno intensywność, jak i liczba najgorętszych dni w roku. Według tych wyliczeń do 2053 roku ekstremalnie groźnych warunków pogodowych w USA będzie doświadczać 107 mln ludzi.

Badanie FSF wskazuje, że niezwykłe upały nawiedzą nie wszystkie obszary w jednakowym stopniu. Najbardziej odczuje to społeczność tzw. pasa ekstremalnego ciepła, który rozciąga się od Teksasu po Wielkie Jeziora na pograniczu USA i Kanady.

Eksperci ustalili, że największą zmianę w ekstremalnych temperaturach odnotuje hrabstwo Miami-Dade na Florydzie. Siedem najgorętszych dni (z temperaturą odczuwalną na poziomie 39,4 st. C) przewidywanych w 2023 roku wzrośnie do 34 dni w 2053 roku. Jak jednak podkreśla FSF, praktycznie cały kraj jest narażony na rosnące niebezpieczeństwo związane z upałami.

Skomentuj
- Reklama -

Sztuczna inteligencja przyciąga uwagę inwestorów

W ostatnich latach sztuczna inteligencja (AI) stała się przełomową technologią o ogromnym potencjale w różnych branżach. Obecnie startupy AI szybko

4 min czytania

USA wyparły Rosję z pozycji największego dostawcy ropy do UE w 2022 r.

USA wyparły Rosję z pozycji największego dostawcy ropy do UE w 2022 roku - wynika z danych Eurostatu.

2 min czytania

Min. Moskwa: będziemy dalej blokować unijne regulacje dot. silników spalinowych

Wraz z innymi państwami będziemy nadal blokować unijne regulacje dot. samochodów z silnikami spalinowymi - zapowiedziała w poniedziałek minister klimatu

2 min czytania