USA: ośmiu milionom Amerykanów mogą w tym roku zagrozić temperatury sięgające 52 st. C

Udostępnij

Zajmująca się zagadnieniami klimatycznymi fundacja podała, że już w tym roku część terytorium USA nawiedzą temperatury powyżej progu “ekstremalnego zagrożenia”. Według Krajowych Służb Meteorologicznych (NWS) sytuacja taka ma miejsce, gdy odczuwalna temperatura przekracza 52 stopnie Celsjusza. Grozi to ok. 8 mln Amerykanów.

Powołując się na badania fundacji, stacja CNN przestrzega we wtorek, że w ciągu najbliższych 30 lat zwiększy się zarówno intensywność, jak i liczba najgorętszych dni w roku. Według tych wyliczeń do 2053 roku ekstremalnie groźnych warunków pogodowych w USA będzie doświadczać 107 mln ludzi.

Badanie FSF wskazuje, że niezwykłe upały nawiedzą nie wszystkie obszary w jednakowym stopniu. Najbardziej odczuje to społeczność tzw. pasa ekstremalnego ciepła, który rozciąga się od Teksasu po Wielkie Jeziora na pograniczu USA i Kanady.

Eksperci ustalili, że największą zmianę w ekstremalnych temperaturach odnotuje hrabstwo Miami-Dade na Florydzie. Siedem najgorętszych dni (z temperaturą odczuwalną na poziomie 39,4 st. C) przewidywanych w 2023 roku wzrośnie do 34 dni w 2053 roku. Jak jednak podkreśla FSF, praktycznie cały kraj jest narażony na rosnące niebezpieczeństwo związane z upałami.

Źródło:PAP

Zobacz

Cena franka szwajcarskiego spada

W poniedziałek po południu złoty umacnia się wobec głównych walut. Frank szwajcarski w ciągu dnia stracił do złotego prawie 1,4 proc. i kosztuje 4,94 zł.

Rafinowane zboża mogą zwiększać ryzyko chorób serca

Wysokie spożycie rafinowanych zbóż wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnej choroby wieńcowej, podczas gdy jedzenie produktów pełnoziarnistych zmniejsza to ryzyko - ustalili naukowcy z Iranu.
- Reklama -

REKLAMA