USA: polski gen. dyw. Adam Joks powitany w roli zastępcy dowódcy V Korpusu w Fort Knox

Udostępnij

“To ważny dzień dla USA i Polski. To pierwszy raz od czasu wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, kiedy bardzo wysoki rangą polski oficer zostaje przydzielony do amerykańskiej jednostki wojskowej” – powiedział podczas ceremonii dowódca Korpusu John Kolasheski. Jak dodał, gen. Joks jest godnym następcą jego poprzedników – Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego.

Polski generał, absolwent m.in. U.S. Army War College w Pensylwanii, wyznaczony do tej roli przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, będzie zastępcą gen. Kolasheskiego ds. interoperacyjności, a jego zadaniem będzie ulepszanie integracji korpusu z europejskimi wojskami sojuszniczymi.

“Jedna rzecz, na jaką możecie liczyć w związku z polskim zastępcą dowódcy, jest to, że zawsze będzie poprawnie wymawiać nazwisko dowódcy” – zażartował Joks podczas środowej ceremonii, odnosząc się do gen. Kolasheskiego. “Oczywiście, możecie ode mnie oczekiwać wiele więcej. Zwiększymy interoperacyjność Victory Corps z NATO i polskimi wojskami, goszczącymi wysuniętą kwaterę dowództwa korpusu w Polsce” – dodał.

V Korpus armii USA, to jednostka reaktywowana w 2020 r. po siedmiu latach przerwy, wcześniej stacjonująca w Niemczech, której wysuniętą kwaterę ustanowiono w Poznaniu. Oficerem dowodzącym w Poznaniu będzie powitany w środę obok Joksa gen. Matthew Van Wagenen, wcześniej szef sztabu w Sojuszniczym Korpusie Szybkiego Reagowania w ramach NATO.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Źródło:PAP

Zobacz

Polscy przedsiębiorcy w kryzysie, trwa fala zamykania działalności

Niesprzyjające otoczenie gospodarcze, nadchodząca recesja i szalejąca inflacja dotykają...

Sondaż IBRiS dla “Rz”: Odnawialne źródła lepsze niż węgiel

Blisko 80 proc. ankietowanych uważa, że w obliczu kryzysu energetycznego Polska powinna rozwijać odnawialne źródła energii (farmy wiatrowe i słoneczne, elektrownie wodne) - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" w ostatnich dniach lipca.
- Reklama -

REKLAMA