USA potajemnie wysłało do Europy szefa CIA na tydzień przed oficjalną wizytą Blinkena

Udostępnij

Według informacji amerykańskiego dziennika dyrektor CIA próbował przekonać europejskich liderów do zajęcia bardziej stanowczego stanowiska wobec Rosji w obliczu narastającego napięcia tego kraju w relacjach z Ukrainą.

Burns, były ambasador USA w Rosji, przekonywał Berlin do zamknięcia gazociągu Nord Stream 2 w przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę – podał “WSJ”.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w środę, że ponowna inwazja na Ukrainę będzie katastrofą dla Rosji, choć zaznaczył, że konsekwencje mogą być mniejsze w przypadku “mniejszego najazdu”. Prezydent zaznaczył też, że wewnątrz NATO są różnice co do tego, jakie sankcje zastosować w przypadku różnych scenariuszy wznowionej agresji.

We wtorek odbyło się w Moskwie spotkanie szefów rosyjskiego i niemieckiego MSZ. „Konstruktywne rozmowy”, które trwały dłużej niż planowano, dotyczyły szeregu bieżących kwestii, wśród których znalazła się również sprawa Ukrainy. Minister spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock wskazała, że “trudno nie odczytywać rozmieszczenia wojsk na granicy rosyjsko-ukraińskiej jako zagrożenia”. Zadeklarowała chęć współpracy nad rozwiązaniami, które „zapewnią większe bezpieczeństwo wszystkim krajom w regionie”. (PAP)

jbw/ jar/

arch.

Źródło:PAP

Zobacz

Minister Moskwa: zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. nie do przyjęcia dla Polski

Wprowadzenie zakazu sprzedaży aut z silnikiem spalinowym od 2035 r., co proponuje Komisja Europejska w swoim planie osiągnięcia neutralności klimatycznej, jest dla Polski nie do przyjęcia; ani rynek, ani społeczeństwo nie jest na to gotowe - oświadczyła we wtorek w Luksemburgu minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa.

Kraków: rektorzy szkół wyższych przyjęli deklarację w sprawie czystego powietrza

Apel o pełne wdrożenie przepisów uchwał antysmogowych w woj. małopolskim to główny zapis deklaracji, przyjętej przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Chodzi o wprowadzenie regulacji, które czystym powietrzem pozwolą oddychać nie tylko mieszkańcom metropolii, ale też mniejszych gmin.
- Reklama -