- Reklama -

USA: prezydent Biden przedstawił wielki plan inwestycji w infrastrukturę

Zobacz

- Reklama -

Plan opiera się na podwyżce stawki podatku od firm z 21 do 28 procent. To ma, według Białego Domu, pokryć koszt nowych inwestycji w ciągu 15 lat.

W ramach planu nowy prezydent proponuje inwestycje o wartości 620 miliardów dolarów w starzejącą się infrastrukturę transportową w USA. Naprawione ma być 10 tysięcy mostów i 32 tysiące kilometrów dróg.

Propozycja zakłada także przeznaczenie 174 miliardów dolarów na ożywienie rynku pojazdów elektrycznych poprzez pomoc władzom stanowym i lokalnym oraz budowę ogólnokrajowej sieci 500 tysięcy ładowarek do samochodów elektrycznych w ciągu następnej dekady.

100 miliardów dolarów wyasygnowano na zapewnienie czystej wody pitnej i pozbycie się wszystkich ołowianych rur. Taka sama kwota ma zapewnić poszerzenie dostępu do szerokopasmowego internetu, szczególnie na obszarach wiejskich.

Swój plan Biden ujawnił nieprzypadkowo w Pittsburghu. Dawniej to miasto na zachodzie Pensylwanii było sercem gigantycznego amerykańskiego przemysłu ciężkiego. Obecnie przez wielu stawiane jest za wzór tego, jak radzić sobie z dezindustrializacją; Pittsburgh przyciąga renomowanymi uczelniami i ośrodkami akademickimi i stanowi ważny ośrodek rozwoju nowoczesnych technologii.

W przemówieniu Biden deklarował, że jego plan to gwarancja bardziej sprawiedliwej gospodarki. Przekonywał, że pomoże Stanom Zjednoczonym w rywalizacji z Chinami.

„Musimy działać teraz. Jestem przekonany, że jeśli zaczniemy działać teraz, to za 50 lat ludzie spojrzą wstecz i powiedzą, że to był moment, w którym Ameryka wygrała przyszłość” – powiedział.

Gospodarz Białego Domu swój plan nazywał „inwestycją, która zdarza się raz na pokolenie” i obiecywał, że skutkować będzie on tworzeniem „dobrze płatnych miejsc pracy”.

Prezydent zwrócił uwagę, że podczas pandemii pracę w Stanach Zjednoczonych straciły miliony osób, a 1 procent najbogatszych pomnożył swój kapitał. „Czas to zmienić – wezwał, dodając że należy budować gospodarkę dla od klasy średniej, a nie tych najbardziej zamożnych. „Wall Street nie zbudowało tego kraju. Ty, wielka klaso średnia, zbudowałaś ten kraj, a związki zawodowe zbudowały klasę średnią. Czas odbudować klasę średnią” – apelował Biden.

Wątpliwe jest, by plan zdobył szersze poparcie Republikanów, którzy są przeciwni podwyżkom podatków, jak i zwiększaniu deficytu. Biden nie był w stanie przekonać ani jednego senatora tej partii, by poparł jego wcześniejszy wielki pakiet – 1,9 biliona dolarów na czas epidemii koronawirusa.

Pierwsze komentarze polityków GOP są jednoznacznie negatywne. Ten plan jest „jak koń trojański” – ocenił w środę lider republikańskiej mniejszości w Senacie Mitch McConnell. „Nazywa się to infrastrukturą, ale będzie to więcej pożyczonych pieniędzy i ogromny wzrost podatków na wszystkie produktywne części naszej gospodarki” – stwierdził.

W ocenie konserwatywnego „Wall Street Journal” plan to „fundamentalna zmiana w myśli ekonomicznej” od „małej roli rządu i cięć podatków” z czasów Ronalda Reagana.

Propozycja Bidena spotyka się także oporem progresywnego skrzydła Partii Demokratycznej. Ich zdaniem pakiet nie jest wystarczająco duży i ambitny. Niektórzy z nich apelują do prezydenta, by podjął bardziej zdecydowane kroki w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, demokratyczny senator Ed Markey postuluje nawet na tym polu pakiet o wartości 10 bilionów USD.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -