USA: rekordowe, prawie pięciometrowe opady śniegu w rejonie jeziora Tahoe

PAP
PAP 2 min czytania

Do poniedziałku opady w sąsiedztwie pobliskiego laboratorium UC Berkeley Central Sierra Snow Lab wyniosły w tym miesiącu łącznie rekordowe niemal 492 cm śniegu. Poprzedni rekord pochodził z 1970 roku i wynosił 456,4 cm.

Tylko w ciągu ostatniej doby spadło tam około 99 cm śniegu. Według prognoz opady grudniowe mogą przekroczyć łącznie 508 cm.

Według amerykańskiej gazety laboratorium zostało zbudowane w 1946 roku przez biuro ds. zasobów wodnych (USWB) i korpus inżynieryjny armii. Prowadzi ono jeden z najdłużej działających ręcznych rejestrów głębokości śniegu na świecie, sięgający 1879 roku.

“To była bardzo korzystna burza śnieżna dla regionu Sierra” – ocenił Dan McEvoy, klimatolog z zachodniego Regionalnego Centrum Klimatycznego.

W opinii McEvoy’a grudniowe opady stworzyły pokrywę śnieżną. Wcześniejsze były bardziej mokre, śnieg zalegał na wyższej wysokości, ale potem temperatura i ilość śniegu spadły.

“To jest dobre zarówno ze względu na stan wody, jak i z uwagi na lawiny” – wyjaśnił McEvoy. Jak dodał, pomoże to również utrzymać dobre warunki śniegowe w ośrodkach narciarskich nawet jeśli w regionie pojawi się susza.

“To był imponujący grudzień” – ocenił McEvoy, ostrzegając jednak, że możliwe jest ponowne pojawienie się suszy.

“Gdybym miał zwrócić uwagę na jedną sprawę, to jest to, że susza się nie skończyła. Potrzebujemy, aby burze występowały w zimie” – tłumaczył klimatolog.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ jo/ mal/

- Reklama -

Polska spółka istotnym graczem na rynku AI i Big Data

W 2022 roku polska spółka Addepto umocniła swoją pozycję na międzynarodowym rynku rozwiązań opartych na Sztucznej Inteligencji (AI) i Big

4 min czytania

TikTok nie dla polskich polityków, a Huawei straszy doradców premiera sądem

Całe dwa lata kadencji obecnego składu Rady ds. Cyfryzacji nie przyniosły takich rewelacji, jak ostatnie jej posiedzenie. Rada po raz

3 min czytania