USA: rekordowo gorące noce; w lipcu temperatura sięgała średnio 17,6 st. C

Udostępnij

“Przyniosła ludziom, zwierzętom, roślinom i sieci elektrycznej niewielką ulgę od dziennych upałów” – ocenili cytowani przez AP meteorolodzy.

Ustalili oni, że średnia temperatura dla 48 stanów wyniosła w lipcu 17,6 st. C. Była wyższa od rekordowej dotychczas ustanowionej w 2011 roku.

Według klimatologa z Krajowego Urzędu ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) Karin Gleason nocna temperatura w lipcu była o ponad 1,7 st. C. wyższa od średniej odnotowanej w XX wieku.

“Naukowcy od dawna mówią o tym, że temperatury w nocy, a najwyższe zwykle notuje się po zachodzie i przed wschodem słońca, są kluczowe dla zdrowia. Kiedy temperatury w ciągu dnia są rekordowo wysokie, a w ciągu nocy nie następuje ochłodzenie, powoduje to duży stres dla roślin, zwierząt i ludzi. Jest to bardzo istotne” – przekonywała Gleason.

W ciągu ostatnich 30 lat w USA było cieplej średnio o około 1,2 st. C. W dzień temperatura wzrosła średnio o 1,1 st. C.

“Przez dziesięciolecia klimatolodzy utrzymywali, że globalne ocieplenie w wyniku spalania węgla, ropy i gazu ziemnego sprawi, że świat będzie się szybciej nagrzewał w nocy i w północnych regionach polarnych. Badanie przeprowadzone na początku tego tygodnia potwierdziło, że Arktyka ociepla się cztery razy szybciej niż reszta globu” – zauważa AP.

Jak wyjaśnił Gleason ocieplenie następuje szybciej, ponieważ wysokie temperatury w dzień sprawiają, że powietrze utrzymuje więcej wilgoci. Pomaga ona zachować ciepło w nocy.

Źródło:PAP

Zobacz

Od kiedy osioł stał się towarzyszem człowieka? Po raz pierwszy udomowiono je w Afryce

Osły zostały udomowione siedem tysięcy lat temu w Afryce – wskazują badania genetyczne, które opublikowano na łamach magazynu „Science”.

Orlen: 7 października rozpocznie się postój elektrowni CCGT w Płocku

7 października rozpocznie się postój elektrowni CCGT w Płocku. Ma potrwać do 24 października br. - poinformował PAP we wtorek PKN Orlen.
- Reklama -

REKLAMA