USA: spadki na Wall Street

Udostępnij

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,43 proc. i wyniósł 31.899,29 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 0,93 proc. i wyniósł 3.961,63 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 1,7 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.834,11 pkt.

W skali całego tygodnia Dow zyskał 1,7 proc., S&P 500 wzrósł o 2,2 proc., a Nasdaq zyskał 3,1 proc.

Inwestorzy analizują publikowane przez spółki wstępne wyniki kwartalne i przygotowują się do przyszłotygodniowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie polityki pieniężnej, po pierwszej od 11 lat podwyżce kosztu pieniądza przez EBC w strefie euro.

W czwartek EBC podjął decyzję o podwyżce stóp proc., pierwszy raz od 11 lat. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i depozytu w banku centralnym wzrosły o 50 pb odpowiednio do: 0,50 proc., 0,75 proc. i 0,00 proc. EBC ustanowił nowy instrument ochrony transmisji polityki pieniężnej.

Według strategów Goldman Sachs Europejski Bank Centralny przyspieszy cykl podwyżek stóp procentowych, a docelowe oprocentowanie na poziomie 1,75 proc. zostanie osiągnięte w marcu 2023 r., a nie jak wcześniej zakładano w czerwcu 2023 r.

“Obecnie na rynkach jest dużo awersji do ryzyka. Możemy pozostać przez jakiś czas w tonie risk-off” – oceniła Louise Dudley, menedżerka portfela w Federated Hermes.

“Ogólnie wyniki za II kwartał najwyraźniej nie są na razie tak złe, jak się obawiano. (…) Giganci technologiczni ogłosili cięcia wydatków i spowolnienie zatrudniania, natomiast firmy konsumenckie obniżyły tegoroczne prognozy dla zysków” – napisali w raporcie stratedzy Mizuho International Plc Peter McCallum i Evelyne Gomez-Liechti.

Akcje Snap spadły prawie 40 proc. po tym, jak spółka macierzysta Snapchata opublikowała wyniki za drugi kwartał, które nie spełniły oczekiwań analityków i zapowiedziała, że planuje spowolnić zatrudnianie nowych pracowników. Po raporcie finansowym za II kw. nastąpiło wiele obniżek ratingów spółki przez analityków.

Wyniki Snap zaważyły na akcjach innych mediów społecznościowych i spółek technologii z powodu obaw, że inwestorzy mogą zanotować straty w wyniku spowolnienia sprzedaży reklam online. Akcje Meta Platforms i Pinterest spadły odpowiednio o 7 proc. i 14 proc.

„Wyniki Snapa są ostrzeżeniem dla innych firm Big Tech, które opierają się na przychodach z reklam. Wyniki mogą odwrócić apetyt na co najmniej kilka z tych spółek, w tym Google i Meta” – powiedziała Ipek Ozkardeskaya, starszy analityk w Swissquote.

Verizon szedł w dół ponad 7 proc. i był jedną z najsłabszych spółek z indeksu Dow. Skorygowany zysk firmy na akcję w drugim kwartale wyniósł 1,31 USD, wobec prognoz analityków na poziomie 1,33 USD.

Akcje American Express rosły o 3,5 proc. mimo że zysk na akcję w II kw. wyniósł 2,57 USD. Analitycy oczekiwali 2,41 USD za akcję.

Do tej pory prawie 21 proc. spółek przedstawiło swoje wyniki za drugi kwartał. 70 proc. z nich pokazało dokonania lepsze od oczekiwań analityków.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, spadł w lipcu do 47,5 pkt. wobec 52,3 pkt. w poprzednim miesiącu – podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 52,4 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, spadł w lipcu do 47 pkt. z 52,7 pkt. w poprzednim miesiącu – podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 52,7 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, spadł w lipcu do 52,3 pkt. z 52,7 pkt. w poprzednim miesiącu – podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 52 pkt.

Rentowność 10-letnich UST spada o 9 pb. do 2,79 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji spada o 5 pb. do 2,99 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -19 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 35 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na wrzesień są wyceniane po 97,39 USD za baryłkę, po wzroście o 1,04 proc., wrześniowe futures na Brent idą w górę o 1,31 proc. do 105,16 USD/b. (PAP)

pr/ sp/

Źródło:PAP

Zobacz

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego – już dostępny w ofercie Banku Pekao S.A.

Nawet do 100% wartości całej inwestycji będzie można sfinansować...

Dzieci cierpią przez zanieczyszczone powietrze

Ekspozycja na zanieczyszczenia w powietrzu szczególnie do piątego roku życia upośledza rozwój niektórych rejonów mózgu. Zmiany w tych strukturach powiązano już tymczasem z różnymi zaburzeniami.
- Reklama -

REKLAMA