USA: spokojna sesja na Wall Street

Zobacz

- Reklama -

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 0,07 proc., do 34.600,38 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł 0,14 proc., do 4.208,12 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 0,14 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.756,33 pkt.

Wszystkie główne indeksy od pewnego czasu powoli zbliżają się do historycznego rekordu. S&P 500 obecnie dzieli od szczytu około 0,70 proc. Dow Jones jest o 1,5 proc. poniżej rekordu, a indeksowi Nasdaq do historycznego szczytu brakuje 3,5 proc.

„Rynki pozostają silne. Wzrost gospodarczy jest solidny, nastawienie w polityce monetarnej pozostaje niezwykle akomodacyjne, a konsumenci są w posiadaniu funduszy z bodźców stymulacyjnych, podczas gdy liczba zachorowań na Covid-19 spada, a gospodarka ponownie się otwiera” – powiedział Cliff Hodge, dyrektor ds. inwestycji w Cornerstone Wealth.

Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management, powiedział, że wprowadzenie szczepień przyspieszy „powrót do normalnych wzorców mobilności, wspierając popyt na energię”, dodając, że wsparcie dla wzrostu cen pochodzi również od OPEC+, które wykazuje dyscyplinę dotyczącą wzrostu produkcji.

„Postrzegamy firmy paliwowe i finansowe jako głównych beneficjentów szerszego globalnego trendu reflacji” – powiedział.

Akcje AMC Entertainment rosły w ciągu dnia nawet ponad 80 proc., aż wreszcie władze giełdy zdecydowały o zawieszeniu notowań tej firmy. Dzień wcześniej akcje AMC Entertainment wzrosły z kolei o 23 proc., gdy sprzedano inwestorom nowe akcje za 230,5 mln USD. AMC jest spółką popularną wśród inwestorów detalicznych, którzy wcześniej w tym roku doprowadzili do dużych wzrostów na giełdach, m.in. spółki GameStop.

Akcje Zoom Video spadały 0,5 proc., mimo że firma poinformowała, że w pierwszym kwartale sprzedaż wzrosła o 191 proc.

Occidental Petroleum zyskał ponad 4 proc., Diamondback Energy wzrósł 2,5 proc., a Marathon Oil zyskał 1,4 proc. Akcje spółek paliwowych rosły w ślad za rosnącymi cenami kontraktów terminowych na ropę naftową.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zniżkował o 4 proc. w tygodniu zakończonym 28 maja – podało Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA). Tydzień wcześniej indeks wzrósł o 4,2 proc. (PAP)

kkr/ pr/ sp/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -