Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,61 proc. i wyniósł 33.949,41 pkt.
S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,10 proc. i wyniósł 4.060,33 pkt.
Nasdaq Composite poszedł w górę o 1,76 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.512,41 pkt.
Trwa sezon publikacji wyników kwartalnych przez spółki.
11 proc. wzrosły na koniec dnia akcje Tesli. Producent samochodów elektrycznych zaraportował w czwartym kwartale 2022 r. rekordowe przychody oraz zyski, które przebiły oczekiwania analityków. Analitycy zwracają uwagę na konserwatywne prognozy produkcji 1,8 mln aut w 2023 r. wobec potencjału firmy bliższego 2 mln.
Wyniki Tesli ciągnęły w górę również resztę sektora EV, w tym kursy Rivian, Lucid i Nikoli.
Pod kreską (-4,5 proc.) handlowane były akcje IBM. Gigant informatyczny zaraportował wyższy od oczekiwań zysk i przychody za poprzedni kwartał, ale rynek zwraca uwagę na niższe przepływy gotówkowe niż prognozy. Spółka poinformowała o planach zwolnienia 3,9 tys. pracowników, czyli 1,5 proc. całości globalnego zatrudnienia.
Uwagę inwestorów z sektora paliwowego zwracały decyzje Chevronu, który zamierza przeprowadzić skup akcji własnych za 75 mld USD (blisko 1/4 bieżącej kapitalizacji, 5 razy więcej niż dotychczasowy roczny buy-back) i podwyższyć dywidendę, w związku z wysokimi zyskami.
O 2 proc. wzrosły akcje American Airlines. Przewoźnik lotniczy prognozuje zysk na akcję w 2023 r. w przedziale 2,5-3,50 USD, wyraźnie powyżej mediany oczekiwań 1,89 USD.
Operator telewizji kablowej Comcast zaraportował zysk na akcję 0,82 USD, czyli 5 centów powyżej oczekiwań i podwyższył stopę dywidendy. Spółka traci jednak nadal klientów, łącznie ponad 2 mln w ubiegłym roku.
Za Oceanem rynek poznał pierwszy szacunek PKB USA za czwarty kwartał 2022 roku. Wskaźnik wzrósł o 2,9 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk wobec oczekiwanych 2,6 proc. i 3,2 proc. w III kw.
W pakiecie danych znalazł się także odczyt jednej z preferowanej przez Fed miary inflacji – bazowego deflatora PCE, który wyniósł w IV kw. w ujęciu zanualizowanym kdk 3,9 proc., wobec prognoz 3,9 proc. oraz 4,7 proc. w poprzednim kwartale.
Kolejny raz tygodniowe dane o nowych bezrobotnych w Stanach nie wskazują na pogarszającą się sytuację na tamtejszym rynku pracy. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 186 tys. vs konsensus 205 tys. i 192 tys. poprzednio.
Odczyty sygnalizują miękkie lądowanie gospodarki USA, co może być jednym z argumentów dla amerykańskiej Rezerwy Federalnej za utrzymaniem jastrzębiego nastawienia na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Po serii wypowiedzi bankierów z Fed w ub. tygodniu rynek oczekuje spowolnienia tempa podwyżek stóp do 25 pb. z 50 pb. ostatnio.
Jak wskazują analitycy BMO Capital Markets, dzisiejsze dane z USA były solidne i wydają się spójne z kolejnymi podwyżkami stóp proc. przez Fed po 25 pb. na dwóch-trzech kolejnych posiedzeniach i utrzymaniem restrykcyjnej polityki w dalszej części roku.
Zdaniem Anny Macdonald, zarządzającej Amati Global Investors, wiele prognoz dla spółek nie uwzględnia w pełni kosztów obsługi długu w otoczeniu wyższych stóp procentowych. “Spółki, które nie dają rady sprostać oczekiwaniom, nadal są mocno wyprzedawane” – dodała.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec drożeją 1,3 proc. do 81,2 USD za baryłkę, a marcowe futures na Brent zwyżkują w podobnej skali do 87,2 USD/b. (PAP)
pr/wr/