Volkswagen będzie testować pojazdy autonomiczne w Chinach

Udostępnij

W planowanych przez Volkswagena testach technologii jazdy autonomicznej mają być wykorzystywane elektryczne SUV-y Audi e-tron. Pierwsze jazdy próbne na obszarze Hefei we wschodniej prowincji Anhui rozpoczną się we wrześniu. VW kontroluje w tym mieście JV z producentem samochodów elektrycznych JAC. Firma zapowiada, iż od przyszłego roku z przejazdów będą mogły korzystać także osoby postronne.

Jak wskazuje Reuters, dotychczas koncern z Wolfsburga nie realizował w Chinach programów rozwoju autonomii jazdy, w odróżnieniu od m.in. Baidu, wspieranego przez Toyotę start-upu Pony.ai czy korzystających z inwestycji m.in. Nissana firm WeRide i Didi Chuxing. Jeszcze w czerwcu VW sfinalizował natomiast wartą 2,6 mld dolarów inwestycję w amerykański start-up autonomii jazdy Argo AI. Równowarte mniejszościowe udziały w spółce z Pittsburgha wykupił także Ford Motor – razem producenci dysponują dzięki temu pakietem kontrolnym.

Volkswagen jest największym zagranicznym producentem samochodów w ChRL, z joint ventures z państwowymi chińskimi koncernami FAW Group i SAIC Motor. Niemiecki koncern jeszcze w maju zapowiedział także wykup za miliard euro 50 proc. państwowej spółki kontrolującej JAC, zarazem zwiększając swoje udziały w JW z tym ostatnim z 50 proc. do 75 proc.

W pierwszej połowie 2020 r., a więc w okresie, na który przypadła pierwsza fala epidemii COVID-19, Volkswagen sprzedał 1,59 mln samochodów w Chinach (spadek o 17 proc. rdr.). W całym 2019 r. sprzedaż niemieckiej grupy sięgała 4,23 mln pojazdów. (PAP)

mk/ mam/

Źródło:PAP

Zobacz

Glapiński w DGP: złoty to składnik sukcesu gospodarczego Polski; rezygnacja z własnej waluty byłaby błędem

Sukces polskiej gospodarki ma wiele źródeł, ale jednym z nich jest własna waluta; rezygnacja ze złotego byłaby dla Polski ogromnym i kosztownym błędem - wskazał w artykule w Dzienniku Gazecie Prawnej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Skarb Państwa ma warunkową umowę kupna akcji Polskiej Grupy Górniczej

Skarb Państwa kupi od PGNiG Termika, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Enei, Ecarb (spółka zależna Energi), Polskiego Funduszu Rozwoju, Towarzystwa Finansowego Silesia oraz od Węglokoksu akcje Polskiej Grupy Górniczej. W tej sprawie zawarta została warunkowa umowa sprzedaży - poinformowały spółki w komunikatach giełdowych.
- Reklama -

REKLAMA