W. Brytania: były minister finansów Javid ministrem zdrowia po rezygnacji Hancocka

- Reklama -

Javid był ministrem spraw wewnętrznych w gabinecie Theresy May od kwietnia 2018 r. do lipca 2019 r., a następnie w pierwszym rządzie Borisa Johnsona ministrem finansów. Niespodziewanie odszedł z tego stanowiska w lutym 2020 r. w efekcie sporu z wpływowym ówczesnym głównym doradcą premiera, Dominikiem Cummingsem.

Javid nie zgodził się na to, by jego doradcy zostali podporządkowani urzędowi premiera, czego w efekcie sugestii Cummingsa domagał się od niego Johnson.

Jak później mówił, „nie miał innego wyjścia”, jak tylko zrezygnować, bo Johnson postawił mu warunki, których „żaden szanujący się minister by nie zaakceptował”. „Zawsze było tak, że doradcy doradzają, ministrowie decydują i ministrowie decydują o swoich doradcach. Nie mogłem zrozumieć, dlaczego ministerstwo finansów, z istotną rolą, jaką odgrywa, miałoby być wyjątkiem” – powiedział.

51-letni Javid urodził się w rodzinie pakistańskich imigrantów. Przed rozpoczęciem kariery politycznej pracował w bankowości. Po odejściu z rządu pozostał szeregowym posłem, ale w sierpniu ubiegłego roku podjął równolegle pracę jako doradca w banku inwestycyjnym JPMorgan Chase.

W sobotę po południu z funkcji ministra zdrowia zrezygnował Matt Hancock, który został przyłapany na tym, że złamał restrykcje epidemiczne.

W piątek dziennik „The Sun” opublikował zdjęcia 42-letniego Hancocka obejmującego i całującego się w budynku ministerstwa z Giną Coladangelo, lobbystką, którą w zeszłym roku zatrudnił. Zdjęcia zostały wykonane 6 maja, w czasie, gdy wciąż obowiązywał nakaz zachowywania dystansu wobec osób spoza własnego gospodarstwa domowego lub tzw. bańki wsparcia. Nakaz ten zniesiony został 17 maja.

Hancock w piątek przyznał się do złamania restrykcji, ale początkowo zamierzał pozostać na stanowisku i miał w tym poparcie Johnsona. Jednak, gdy w sobotę nawet niektórzy posłowie rządzącej Partii Konserwatywnej zaczęli publicznie mówić, że powinien odejść, ogłosił swoją rezygnację.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ jm/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -
?c=29894&m=1540752&a=289196&r=&t=html