W. Brytania: kolejny rekord temperatury i nowe ostrzeżenie o ekstremalnych upałach

- Reklama -

Tegoroczny rekord ciepła znów ustanowiony został na londyńskim lotnisku Heathrow, gdzie termometry pokazały we wtorek 32,2 stopnie Celsjusza. W tym samym miejscu w niedzielę odnotowano 31,6 st. C. Jednak meteorolodzy przewidują, że w czwartek w niektórych częściach Wielkiej Brytanii temperatura sięgnie 33 stopni, czyli będzie wyższa niż w popularnych miejscach urlopowych na południu Europy, jak Marbella, Mykonos czy Teneryfa.

W związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami Met Office wydał we wtorek drugie ostrzeżenie o ekstremalnych upałach. Dotyczy ono Irlandii Północnej i obowiązuje od środy rano do północy z piątku na sobotę. W sobotę w Irlandii Północnej było 31,2 stopni Celsjusza, co jest najwyższą temperaturą, jaką kiedykolwiek tam zarejestrowano. W poniedziałek podobne ostrzeżenie – pozostające w mocy do północy z czwartku na piątek – wydano dla całej południowo-zachodniej Anglii, części południowej i środkowej Anglii i dużej część Walii.

To pierwsze dwa takie ostrzeżenia w historii. Met Office wprowadził je na początku czerwca, aby ostrzegać przed potencjalnym wpływem upałów na zdrowie ludzi. Jest ono pokłosiem sytuacji z lata zeszłego roku, gdy w Anglii zanotowano największą w historii liczbę ofiar śmiertelnych upałów. Według danych rządowej agencji Public Health England zmarło w tym okresie o 2256 osób więcej niż wynosi kilkuletnia średnia.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -
?c=29894&m=1540752&a=289196&r=&t=html