W. Brytania: najmniej nowych zakażeń koronawirusem od 13 dni – niecałe 32 tys.

- Reklama -

Liczba nowych zakażeń jest o prawie 23 tys. niższa od bilansu z podanego w poprzednią sobotę, który pozostaje najwyższym w trzeciej fali epidemii. Po raz pierwszy od dwóch miesięcy zdarzyło się też, by łączna liczba wykrytych zakażeń z ostatnich siedmiu dni – prawie 287 tys. – była niższa od tej z poprzednich siedmiu (spadek o 4,5 proc.).

Spadki zakażeń są równie wyraźne, co niespodziewane. W poniedziałek w Anglii zniesiono niemal wszystkie prawnie obowiązujące restrykcje covidowe. Eksperci wskazują jednak, że minęło jeszcze zbyt mało czasu, by efekty tego były widoczne i wzrosty nadal są prawdopodobne.

Brytyjski rząd ostrzegał, że po zniesieniu restrykcji zakażenia mogą dojść po poziomu 100 tysięcy dziennie, czyli byłyby wyraźnie wyższe od rekordowych bilansów z całej epidemii Covid-19.

Natomiast zarejestrowana w ciągu ostatniej doby liczba zgonów – 84 – to drugi najwyższy od czterech miesięcy i ponad dwa razy więcej niż było ich przed tygodniem.

Jednak w trakcie trzeciej fali epidemii liczby zgonów są mimo wszystko niewielkie w porównaniu zez szczytem drugiej fali w styczniu. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto prawie 5,67 mln infekcji, z powodu których zmarły 129 130 osoby.

Do piątku włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało prawie 46,52 mln osób, a obie – 36,95 mln osób. Stanowi to odpowiednio 88,0 proc. oraz 69,9 proc. dorosłych mieszkańców kraju.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ jm/

Czytaj więcej wiadomości ze świata

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -