W. Brytania: po raz pierwszy w historii najwyższy poziom alertu z powodu upałów

Udostępnij

Według Met Office, istnieje obecnie 80-procentowe prawdopodobieństwo, że pobity zostanie brytyjski rekord temperatury, wynoszący 38,7 st. C, który zanotowano 25 lipca 2019 r. w ogrodzie botanicznym uniwersytetu w Cambridge oraz 50 proc. szans, że gdzieś na terenie kraju temperatura przekroczy 40 stopni. Jako najbardziej prawdopodobne miejsce wskazano pas pomiędzy Londynem a hrabstwem Lincolnshire.

Jak wyjaśnił Met Office, czerwony poziom ostrzeżenia w związku z upałami oznacza, że “możliwe są negatywne skutki zdrowotne dla całej populacji, a nie tylko dla osób podatnych na skutki wysokich temperatur, i mogą się one łączyć z zagrożeniem życia”. Rzecznik Met Office Grahame Madge podkreślił, że to pierwszy przypadek w historii, by urząd wprowadził najwyższy poziom alertu i ocenił to jako “potencjalnie bardzo poważną sytuację”. Dodał też, że prawdopodobieństwo pobicia historycznego rekordu temperatury jest dowodem na mające miejsce zmiany klimatu.

Równocześnie Met Office rozszerzył wprowadzony już wcześniej drugi pozom ostrzeżenia – pomarańczowy – na pozostałą część Anglii, pozostałą część Walii i południową Szkocję. Na większości terytorium Anglii i Walii będzie on obowiązywał od niedzieli do wtorku włącznie, na nowo objętych nim obszarach – od poniedziałku.

Źródło:PAP

Zobacz

Haiti: kraj ogarnęła katastrofa humanitarna związana z cenami gazu

Działalność gangów, kryzys polityczny i ekonomiczny związany z wysokimi cenami gazu, doprowadziły kraj do katastrofy humanitarnej - oświadczyła Helen La Lime, specjalna wysłanniczka ONZ na Haiti, cytowana we wtorek przez BBC.

Produkujemy coraz więcej węgla brunatnego

Produkcja węgla brunatnego w sierpniu w Polsce wzrosła o 2,1 proc. rdr i wyniosła 4.905 tys. ton - podał Główny Urząd Statystyczny.
- Reklama -

REKLAMA