W. Brytania: przewidywana długość życia białych niższa niż mniejszości etnicznych

Udostępnij

W latach 2011-14 prognozowana w chwili urodzenia średnia długość życia białych mężczyzn wynosiła 79,7 lat i była wyższa jedynie od mężczyzn mieszanego etnicznie pochodzenia. We wszystkich pozostałych ośmiu grupach – czarni pochodzenia karaibskiego, czarni pochodzenia afrykańskiego, czarni innego pochodzenia, ludność pochodzenia indyjskiego, pakistańskiego, bangladeskiego, innego azjatyckiego i inni – przewidywana długość życia przekraczała 80 lat. Najwyższa była w przypadku innych Azjatów (84,5 lat) i innych (84 lata).

Podobnie było w przypadku kobiet, których prognozowany okres trwania życia był w każdej grupie etnicznej dłuższy niż mężczyzn. Najdłuższy – u czarnych pochodzenia afrykańskiego (88,9 lat) i pochodzenia bangladeskiego (87,3 lat), najkrótszy – u białych i pochodzenia mieszanego (po 83,1 lat).

Jak wyjaśnia ONS, przyczyną krótszej przewidywalnej długości życia białych mieszkańców jest przede wszystkim fakt, że wyraźnie częściej niż pozostałe grupy etniczne umierają oni na raka, a także częściej niż pozostałe grupy piją alkohol i palą papierosy. Ponadto potencjalnym powodem wyższej średniej długości życia w innych niż białe grupach etnicznych jest to, że więcej wśród nich jest niedawnych migrantów, a z innych badań wynika, że migranci mają tendencję do bycia zdrowszymi niż rdzenna ludność. ONS zaznacza też, że potrzebne są dalsze badania wyjaśniające, czy mieszkanie w uboższych okolicach ma wpływ na przewidywaną długość życia.

Dane na temat różnic w przewidywanej długości życia sporządzone zostały według nowej metody. Zestawiono prawie 50,2 mln zapisów ze spisu powszechnego z 2011 r. z rejestrami 1 303 274 zgonów, które miały miejsce między 27 marca 2011 r. – dniem spisu powszechnego – a 26 marca 2014 r. Ponieważ przy rejestrowaniu zgonów w Anglii i Walii nie zbiera się informacji o grupie etnicznej zmarłego, powiązanie rejestracji zgonów ze spisem powszechnym jest obecnie najbardziej wiarygodnym sposobem badania umieralności według grup etnicznych, wyjaśnia ONS. Autorzy badania zaznaczyli też, że pandemia koronawirusa może zmienić te dane ze względu na wyższy odsetek zgonów, które zaobserwowano wśród mniejszości etnicznych.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/wr/

Czytaj więcej wiadomości ze świata

Źródło:PAP

Zobacz

Prezes PGG: przyszłoroczne wydobycie węgla o milion ton większe od zakładanego

W przyszłym roku kopalnie Polskiej Grupy Górniczej (PGG) wyprodukują ok. 23,5 mln ton węgla; milion ton więcej niż zakładano w podpisanej niespełna półtora roku temu umowie społecznej dla górnictwa – zapowiedział we wtorek prezes największej górniczej spółki Tomasz Rogala.

Politico o sabotażu na gazociągach Nord Stream: kryzys energetyczny wkracza w niebezpieczną fazę

Jeśli potwierdzą się informacje, że za eksplozjami, które uszkodziły dwa gazociągi Nord Stream stoi Rosji, będzie to oznaczać, że kryzys energetyczny w Europie wkroczył w nową, niebezpieczną fazę; grozi to otwarciem nieoczekiwanego frontu trwającej na Ukrainie wojny - przewiduje brukselski portal Politico.
- Reklama -

REKLAMA