W. Brytania: unieważniono rzekomy dług premiera Johnsona na kwotę 535 funtów

Zobacz

- Reklama -

Biuro szefa rządu wyjaśniło, że roszczenie przeciwko premierowi było „całkowicie bezpodstawne” i „szykanujące”, a jego prawnicy złożyli wniosek o unieważnienie wyroku. Jak podała BBC, urzędnik sądowy potwierdził, że wystawiony na nazwisko Johnsona sądowy nakaz zapłaty został po rozpatrzeniu sprawy unieważniony.

O sprawie jako pierwszy poinformował w środę dwutygodnik „Private Eve”. Według niego, w związku z niespłaconym długiem w wysokości 535 funtów 26 października 2020 roku na nazwisko pana Johnsona zamieszkałego przy Downing Street 10 został wystawiony sądowy nakaz zapłaty. Biuro Johnsona było w środę zaskoczone tą sprawą i zapewniło jedynie, że dług nie ma żadnego związku ze sprawą renowacji mieszkalnej części rezydencji premiera.

W czwartek wyjaśniło się, że sprawa dotyczy pozwu złożonego przez Yvonne Hobbs w związku z zarzutami „zniesławienia” i „wielokrotnego zniesławienia”. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób sprawa doprowadziła do wydania sądowego nakazu zapłaty, ponieważ sprawy o zniesławienie są zwykle rozpatrywane w Wysokim Trybunale. Tymczasem sądowy nakaz zapłaty został wydany przez działający w trybie zdalnym sąd zajmujący się drobnymi sprawami cywilnymi.

Jak wskazuje BBC, jest prawdopodobne, że listy dotyczące rzekomego długu zostały wysłane na Downing Street 10 i nie odpowiedziano na nie, zatem wobec nieobecności w sądzie obrońców Johnsona ostatecznie doprowadziło to do zaocznego wydania sądowego nakazu zapłaty.

Sądowe nakazy zapłaty wystawiane są w sytuacji, gdy ludzie nie spłacają pieniędzy, które są winni. Mogą one być podstawą egzekucji komorniczej, są też brane pod uwagę przez banki i firmy pożyczkowe przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu kredytu lub pożyczki.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -