W Europie ceny gazu powyżej 300 euro za MWh, do rekordu z III trochę brakuje

Udostępnij

Najgorszy od wielu dziesięcioleci kryzys podaży energii zwiększa presję na europejskich decydentów, aby robili więcej na rzecz ratowania przemysłu i gospodarstw domowych w tym trudnym czasie bardzo wysokich kosztów energii.

Koszty te mocno wzrosły w Europie, napędzając najwyższą od wielu lat inflację i wywołując zakłócenia w pracy fabryk. Ponieważ gospodarka regionu zmierza w kierunku recesji, niepowodzenie w opanowani kryzysu energetycznego może grozić wywołaniem niepokojów społecznych i politycznych przewrotów, jeśli załamanie przepływu gazu do Europy wywoła przerwy w dostawie prądu i zimno w domach w czasie zbliżającego się sezonu zimowego.

Kraje Starego Kontynentu w dużej mierze opierają się na imporcie skroplonego gazu ziemnego, aby wypełnić lukę powstałą w wyniku ograniczenia dostaw gazu z Rosji.

Tymczasem nasila się konkurencja z Azją – o dostawy gazu – po względnym spokoju na początku tego lata. W Azji ceny gazu rosną, ponieważ spółki użyteczności publicznej w tym regionie spieszą się, aby zabezpieczyć dostawy gazu przed zimą.

Sytuacja na rynkach gazu stanie się mocno napięta, gdy rosyjski gigant energetyczny Gazprom zamknie na trzy dni cały gazociąg Nord Stream 1. W dniach od 31 sierpnia do 2 września gaz nie popłynie do Niemiec ze względu na prace konserwacyjne – wynika z komunikatu Gazpromu. Europejskie władze obawiają się, że po zakończeniu tych prac dostawy gazu z Rosji mogą nie zostać wznowione. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

LW Bogdanka szacuje, że dostarczy “Puławom” mniej węgla

LW Bogdanka szacuje, że w scenariuszu pesymistycznym nie będzie miała możliwości dostarczyć Grupie Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" wolumenu ok. 160 tys. ton węgla w okresie do końca 2023 roku - podały Puławy w komunikacie. Spółka rozpoczęła proces przetargowy na dostawy węgla energetycznego od innych dostawców.

Sasin: założenia do projektu ustawy przewidują opodatkowanie wysokich marż największych firm

Założenia propozycji opodatkowania nadzwyczajnych zysków firm przewidują opodatkowanie "nadwymiarowych" marż dużych firm - oświadczył w Sejmie wicepremier Jacek Sasin. Jak wcześniej deklarował, założenia odpowiedniego projektu przesłał premierowi.
- Reklama -

REKLAMA