W Europie ceny gazu spadają, bo Nord Stream 1 wznowił przesył paliwa z Rosji

Udostępnij

W czwartek wznowiono dostawy gazu z Rosji do Niemiec gazociągiem Nord Stream 1 po trwających 10 dni pracach konserwacyjnych – podał operator rurociągu, spółką Nord Stream AG.

Aktualnie wykorzystywane jest około 40 proc. przepustowości tego połączenia – wynika z danych Nord Stream.

Wznowienie przepływów rosyjskiego gazu do krajów na Starym Kontynencie łagodzi obawy, że Rosja wstrzyma dostawy, i zapewnia Europie pewną ulgę, gdy kraje mocno starają się o zmagazynowanie jak największych ilości gazu przed sezonem zimowym.

“Wznowienie dzisiaj rano przepływu gazu z Rosji Nord Stream 1 prawdopodobnie wywoła +zbiorowe westchnienie ulgi+ nie tylko na europejskim rynku gazu, ale ogólnie w całej gospodarce” – ocenia Tom Marzec-Manser, szef działu analiz rynków gazu w ICIS w Londynie.

Od 11 lipca, ze względu na coroczne prace konserwacyjne, przesyłanie gazu przez Nord Stream 1 zostało całkowicie wstrzymane.

Wcześniej, w połowie czerwca, Gazprom obniżył ilość eksportowanego surowca do poziomu 40 proc., powołując się na brak turbiny serwisowanej w Kanadzie. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Cyberwojna trwa. To olbrzymie zagrożenie dla firm

Inwazja Rosji na Ukrainę i tocząca się już wiele...

Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o 1% w ciągu miesiąca

Według wstępnych szacunkowych danych zadłużenie Skarbu Państwa na koniec sierpnia 2022 r. wyniosło ok. 1 bln 204,1 mld zł - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.
- Reklama -

REKLAMA