W Europie ceny gazu w górę, już 4. sesję

Udostępnij

W ub. tygodniu w czwartek wznowiono dostawy gazu z Rosji do Niemiec gazociągiem Nord Stream 1 po trwających 10 dni pracach konserwacyjnych. Wykorzystywane jest około 40 proc. przepustowości tego połączenia.

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł jednak w ub. tygodniu, że przepustowość może spaść do 20 proc., jeśli turbina do Nord Stream nie zostanie dostarczona, aby zastąpić inne tego typu urządzenie, które prawdopodobnie wymaga naprawy.

“Putin zasugerował, że jeśli turbina nie wróci do Rosji na początku tego tygodnia, to przepływ gazu z Rosji do Europy może spaść do 20 proc. wydajności, podczas gdy wcześniej ta turbina nie miała być potrzebna do września” – piszą w nocie rynkowej analitycy Deutsche Bank. “Więc uważajcie na politykę gazową” – podkreślają.

Kluczowy element wyposażenia gazociągu Nord Stream 1 znajduje się w Niemczech z powodu opóźnienia w przygotowaniu odpowiednich dokumentów – podała gazeta “Kommiersant”. Wcześniej element ten “utknął” w Kanadzie po rutynowej naprawie.

UE na razie nie jest pewna co do przyszłego poziomu dostaw gazu z Rosji i zamierza zaoszczędzić jak najwięcej gazu przed szczytowym zimowym sezonem grzewczym w regionie.

W Niemczech zapasy gazu w magazynach wynoszą obecnie 65,9 proc. i “powracsją na właściwą ścieżkę” – wynika z danych federalnej agencji BNetzA.

Celem Niemiec jest osiągnięcie do 1 września zapełnienia magazynów gazem w 75 proc. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

PGNiG OD otrzymało kolejną transzę rekompensaty z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny 29 września 2022 r. otrzymała transzę w łącznej wysokości 906,7 mln zł z tytułu rekompensaty z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny - podał PGNiG w komunikacie.

Czy CPK ma znaczenie militarne? Horała odpowiada

CPK ma znaczenie dla bezpieczeństwa państwa i będzie lotniskiem, które również będzie możliwe do wykorzystania militarnego w razie potrzeby. Ale takich lotnisk mamy w Polsce sporo, kolejne się przyda, ale nie jest kluczowe - stwierdził w czwartek wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
- Reklama -

REKLAMA