W Europie gaz tanieje najmocniej od kwietnia

Udostępnij

To najmocniejszy spadek notowań tego paliwa od kwietnia i reakcja na informacje z Niemiec, gdzie przed zbliżającą się zimą magazyny gazu są wypełnianie szybciej niż to planowano.

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck poinformował, że magazyny gazu w Niemczech szybko się zapełniają, a ta największa gospodarka w Europie ma już w przyszłym miesiącu osiągnąć cel zapełnienia magazynów ustalony na październik: 85 proc.

Sytuacja w zakresie dostaw gazu w Europie pozostaje jednak bardzo niestabilna, a kraje Starego Kontynentu zmagają się z najostrzejszym kryzysem energetycznym od dziesięcioleci.

Tymczasem zbliża się ważna data dla rynków gazu – od 31 sierpnia do 2 września gaz nie popłynie do Niemiec gazociągiem Nord Stream 1 ze względu na prace konserwacyjne – zapowiedział wcześniej Gazprom.

Na rynkach rosną obawy, że Rosja nie przywróci dostaw gazu po zakończeniu przerwy remontowej. W Norwegii dochodzi do przestojów w dostawach gazu ziemnego. Do tego nasila się konkurencja o dostawy LNG nie tylko do Europy, ale też do krajów Azji, które również starają się zwiększyć swoje zapasy gazu przed zimą.

To wszystko czynniki zwyżkowe dla cen gazu i nie znikną one w najbliższym czasie – oceniają analitycy. (PAP Biznes)

aj/ gor/

Źródło:PAP

Zobacz

Mózg zawodników MMA ma szansę na regenerację po zakończeniu kariery

Bokserzy i zawodnicy mieszanych sztuk walki (MMA) mogą zauważyć pewną poprawę swojej pamięci i innych procesów poznawczych po zaprzestaniu walk - donosi najnowszy numer internetowego pisma „Neurology” wydawanego przez Amerykańską Akademię Neurologii.

Przyszły tydzień przyniesie zmiany w cenach paliw. Kiedy warto zatankować do pełna?

W przyszłym tygodniu ceny wszystkich paliw na stacjach benzynowych mogą wzrosnąć - wynika z raportu analityków e-petrol.
- Reklama -

REKLAMA