W regionie obecnie utrzymują się niższe temperatury. Również na początku grudnia w Europie może być chłodniej niż to wcześniej prognozowano, a to oznacza wzrost zapotrzebowania na ogrzewanie i na gaz ziemny.
Magazyny gazu w Europie są obecnie zapełnione w 95 proc.
Tymczasem unijni politycy zbierają się, aby wypracować środki mające na celu złagodzenie kryzysu energetycznego w Europie.
Komisja Europejska zaproponowała we wtorek wprowadzenie rozwiązania regulacyjnego, które miałoby zapobiegać nagłym i nadmiernym wzrostom cen gazu.
Pułap cenowy proponowany przez Komisję dotyczyłby instrumentów pochodnych TTF z miesięcznym wyprzedzeniem i zostałby ustanowiony na poziomie 275 euro za MWh.
Ministrowie energii z krajów UE będą próbowali w czwartek dojść do porozumienia w sprawie pakietu, który obejmuje m.in. ograniczenie zmienności cen gazu w ciągu dnia oraz wzmocnienie mechanizmu wspólnych zakupów tego paliwa. (PAP Biznes)
aj/ ana/