W Europie seria zwyżek cen gazu

Udostępnij

Przepływ gazu z Rosji do Europy przy pomocy gazociągu Nord Stream 1 zostanie obniżony w środę do 33 mln metrów sześciennych dziennie (20 proc. przepustowości) z powodu kolejnych prac konserwacyjnych – zapowiedział Gazprom. W komunikacie wskazano, że kolejna turbina w rurociągu ma zostać wyjęta w celu konserwacji.

Gazprom od 27 lipca planuje zatrzymać turbinę na swojej tłoczni Portowaja.

Analitycy Goldman Sachs Group Inc. oceniają, że jeśli przepustowość gazociągu wynosiłaby 40 proc., to ceny gazu kształtowałyby się na poziomie ok. 170 euro za MWh w III kw., a magazyny gazu w Europie zapełniłyby się do 90 proc. do końca października.

Przy przepływie gazu przez Nord Stream 1 na poziomie 20 proc. ceny paliwa mogą skoczyć do 190 USD za MWh, a jeśli dostawy rosyjskiego gazu zostaną całkowicie wstrzymane jego cena wzrośnie do ponad 210 euro za MWh – wynika z prognoz Goldman Sachs.

W ub. tygodniu w czwartek wznowiono dostawy gazu z Rosji do Niemiec gazociągiem Nord Stream 1 po trwających 10 dni pracach konserwacyjnych. Wykorzystywane jest około 40 proc. przepustowości tego połączenia. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Co dalej z cenami aut? Czy warto poczekać na obniżki?

W nadchodzących 12 miesiącach sumaryczny koszt zakupu samochodu wzrośnie...

Na Wall Street zamknięto najgorszy miesiąc od 2020

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację mocnych spadków głównych indeksów. Wrzesień był dla amerykańskich giełd najgorszym miesiącem od marca 2020 roku.
- Reklama -

REKLAMA