W Europie wzrost cen gazu 6. dzień – paliwo już po 220 euro za MWh

Udostępnij

Ceny gazu są obecnie ponad 10 razy wyższe niż zwykle były o tej porze roku.

“Ceny gazu w Europie gwałtownie rosną i mogą notować rekordowe zwyżki ponieważ Rosja dalej ogranicza dostawy, zmniejszając przepływ paliwa przez Nord Stream 1” – wskazują analitycy Bloomberg Intelligence Patricio Alvarez i Will Hares.

Przepływ gazu z Rosji do Europy przy pomocy gazociągu Nord Stream 1 zostanie obniżony w środę do 33 mln metrów sześciennych dziennie (20 proc. przepustowości) z powodu kolejnych prac konserwacyjnych – zapowiedział w tym tygodniu Gazprom. Koncern wskazał, że kolejna turbina w rurociągu ma zostać wyjęta w celu konserwacji.

Wcześnie rano w środę notowano jeszcze dostawy gazu na poziomie 40 proc. przepustowości.

“W tej chwili mamy do czynienia z nominalną redukcją dostaw gazu i wszyscy byli w stanie się do tego przygotować” – powiedział w środę w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk Klaus Mueller, szef niemieckiej federalnej agencji sieciowej.

“Jesteśmy w sytuacji, gdy gaz jest teraz częścią rosyjskiej polityki zagranicznej i prawdopodobnie częścią strategii wojennej Moskwy” – dodał.

W ub. tygodniu w czwartek wznowiono dostawy gazu z Rosji do Niemiec gazociągiem Nord Stream 1 po trwających 10 dni pracach konserwacyjnych. Wykorzystywane było około 40 proc. przepustowości tego połączenia. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Europoseł: Niemcy blokują w UE limit cenowy na gaz, a chcą przeznaczyć 200 mld euro na wsparcie swoich obywateli i firm

Niemcy chcą przyznać wsparcie w wysokości 200 mld euro dla swoich obywateli i firm, a jednocześnie blokują wprowadzenie w UE limitu cenowego na gaz. W ten sposób Berlin konfliktuje się z pozostałymi krajami UE - powiedział PAP europoseł Bogdan Rzońca (PiS).

PKP Intercity ma podpisane kontrakty na tabor o wartości 6,5 mld zł

PKP Intercity ma obecnie zakontraktowane umowy na pozyskanie i modernizację taboru o łącznej wartości 6,5 mld zł - poinformował PAP prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.
- Reklama -

REKLAMA