W gdańskim zoo na świat przyszły dwa szpaki balijskie

Udostępnij

O narodzinach szpaków poinformowali w środę w komunikacie prasowym przedstawiciele placówki.

“To dla naszego ogrodu wielka radość, duma i ogromny sukces hodowlany. Pisklęta są już na tyle podrośnięte, że niewprawnym okiem trudno odróżnić je od rodziców. Wygląd młodych zdradza krótszy ogon (sterówki wciąż rosną) oraz brak charakterystycznego pióropusza na głowie, obecnego u dorosłych osobników. Lot młodych jest jeszcze niepewny, ale z dnia na dzień stają się mistrzami latania i wkrótce się usamodzielnią” – powiedział wieloletni dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego Michał Targowski, cytowany w informacji prasowej.

Opiekunka szpaków balijskich Klara Stangorra wyjaśniła, że jest to pierwszy przychówek tego gatunku w oliwskim zoo. Rodzicami są dwuletnie osobniki, które pochodzą z niemieckich hodowli. Samica przyjechała do Gdańska w 2020 roku z zoo w Schwerin, natomiast samiec wykluł się w ogrodzie w Neuwied. “Oboje są niezwykle troskliwi, równomiernie zaangażowani w wychowanie młodych. Na zmianę karmią i pilnują potomstwa” – dodała.

Szpak balijski jest gatunkiem endemicznym, mieszkającym do niedawna jedynie na wyspie Bali w Indonezji. Ze względu na atrakcyjny wygląd stał się obiektem pożądania ludzi, a co za tym idzie, regularnie padał łupem kłusowników. W wyniku rabunkowej działalności człowieka zaczął znikać z rodzimej wyspy. W okresie, kiedy ten gatunek został odkryty – czyli około 1900 roku – liczył szacunkowo 300 – 900 osobników. Natomiast w roku 1990 pozostało ich na wolności zaledwie 15. Od tego czasu, mimo ciągłych prób poprawienia liczebności populacji, jej wielkość jest stale rozchwiana i waha się, utrzymując niezmiennie na krytycznym poziomie.

Jak podkreślają pracownicy gdańskiego zoo, trudna sytuacja tych ptaków sprawia, że każdy lęg w hodowlach zamkniętych jest niezwykle oczekiwany i rozbudza nadzieje na poprawę stanu w naturze.

“Wszelkie przychówki szpaków balijskich w hodowlach zamkniętych mają wpływ na to, jak przedstawia się stan dzikiej populacji. Wynika to z faktu, że ratowanie znikającego gatunku polega na wypuszczaniu na wolność osobników hodowlanych, które w przyszłości utworzą pary lęgowe zarówno na wyspie Bali jak i w innych obszarach, gdzie trwają próby introdukowania gatunku” – wyjaśniła zastępca dyrektora ds. hodowlanych ZOO Gdańsk Izabela Krause.

Sytuacja szpaka balijskiego oraz wielu innych gatunków ptaków śpiewających zamieszkujących Indonezję jest na tyle poważna, że Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów EAZA postanowiło poświęcić zagadnieniu kampanię edukacyjną “Silent Forest – Milknące Lasy”. Szpak balijski – obok gwarka wielkiego, kitty krótkosternej, sójkowca białogłowego, bilbila żółtopłowego oraz sroczka białorzytnego – jest gatunkiem flagowym tego przedsięwzięcia.

“Kampania ma na celu zwiększanie wiedzy, świadomości i zaangażowania w działania mogące ocalić lasy Indonezji przed dewastacją. Dzikie ptaki pozyskiwane są w tamtych rejonach w celach handlowych, na eksport, z przeznaczeniem do konkursów ptaków śpiewających, przetrzymywane jako zwierzęta domowe oraz do użycia w produktach stosowanych w medycynie naturalnej”- wytłumaczyła edukatorka i ornitolożka w ZOO Gdańsk Sabina Buczyńska.

Zapotrzebowanie jest tak duże, że wiele gatunków żyjących tam ptaków wkrótce pozostanie tylko wspomnieniem. Jedynym ratunkiem dla nich jest wzrost świadomości o tej sytuacji i niezwłoczna ochrona.

Powstałe w 1954 roku ZOO w Gdańsku-Oliwie zajmuje ok. 125 hektarów na zalesionym terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Żyje w nim około 870 zwierząt będących przedstawicielami ponad 160 różnych gatunków – w tym ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb. Gdańskie zoo jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w regionie. Placówkę odwiedza rocznie kilkaset tysięcy osób. Ogród jest czynny codziennie przez cały rok, we wszystkie święta i dni wolne od pracy. Szczegółowe informacje o godzinach otwarcia, biletach i atrakcjach dostępne są na stronie www.zoo.gda.pl w zakładce “Wizyta w ZOO”. (PAP)

Autorka: Anna Wydorska

anm/ robs/

Źródło:PAP

Zobacz

PIE: 500 mld euro na walkę ze skutkami rosnących cen energii w Europie

Kraje europejskie na walkę ze skutkami rosnących cen energii wydały lub planują wydać 500 mld euro od września 2021 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków cena energii elektrycznej w Europie jest najwyższa w Wielkiej Brytanii.

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego – już dostępny w ofercie Banku Pekao S.A.

Nawet do 100% wartości całej inwestycji będzie można sfinansować...
- Reklama -

REKLAMA