W najbliższym czasie złoty i SPW pozostaną stabilne

Zobacz

- Reklama -

„Na rynku walutowym panuje spokój. Można się spierać co do powodu takiego stanu rzeczy, jednak zdaje się, że rynki są w fazie, kiedy wyczekują na informacje. Widać to choćby po indeksach giełdowych, ale ma to także wpływ na waluty. Spodziewam się, że w najbliższym czasie sytuacja nadal pozostanie stabilna. Inwestorzy w niewielkim stopniu reagować będą na odczyty makroekonomiczne czy środowe posiedzenie Fed. Czynniki ryzyka mogą pojawić się w kolejnych tygodniach” – powiedział Przemysław Kwiecień.

Ekonomista przypomniał, że od lutego Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych zmniejsza swoje rezerwy, tym samym zaopatrując rynek w gotówkę. Z tego względu, pomimo utrzymującej się presji inflacyjnej, dochodowości amerykańskich obligacji w ostatnim czasie lekko zniżkowały.

„Wiedząc, że niedługo trzeba będzie finansować deficyt budżetowy, inwestorzy spodziewają się, że ta gotówka będzie musiała być z rynku ściągnięta. To sprawi, że rentowności obligacji amerykańskich mogą rosnąć” – ocenił Kwiecień.

„Jeśli taki scenariusz się zrealizuje, u nas także pojawią się wzrosty dochodowości, przy czym powinny być one nieco wolniejsze. Na przestrzeni kolejnych kilku miesięcy dochodowość krajowych 10-latek może rosnąć w kierunku 2 proc. Będzie to też czynnik ryzyka dla złotego, który może osłabiać się, szczególnie wobec dolara. Wydaje się, że USD/PLN może wrócić powyżej 3,90” – dodał.

We wtorek po południu EUR/PLN rósł o niecałe 0,2 proc. do 4,565, a USD/PLN zwyżkował o 0,25 proc. do 3,781. W tym czasie EUR/USD tracił 0,1 proc. do 1,208.

Rentowności krajowych SPW zniżkowały po ok. 2-3 pb na środku i długim końcu krzywej.

Na rynkach bazowych dochodowości amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych rosły o 1,3 pb do 1,583 proc., a niemieckich pozostawały bez większych zmian na -0,253 proc. (PAP Biznes)

kk/ gor/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -