Eksperymenty i doświadczenia, zwiedzanie nocą niedostępnych na co dzień laboratoriów, pokazy naukowe i spotkania z ekspertami – z takich atrakcji będą mogli skorzystać uczestnicy wydarzenia, które odbędzie się m.in. w Poznaniu, Krakowie czy Toruniu.
Celem popularnonaukowych imprez jest zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań.
Dziedziną wiodącą tegorocznych warsztatów, pokazów i konkursów jest szeroko rozumiany Zielony Ład. Tematy przewodnie to: SOS dla Ziemi, zielony ład, zielona energia, ekologia, klimat, równowaga klimatyczna i ekologiczna oraz zdrowie.
Program Nocy Naukowców jest skierowany do wszystkich, niezależnie od wieku. Na dzieci i młodzież czekają konkursy, eksperymenty, warsztaty, gry i zabawy edukacyjne. Dla dorosłych organizowane są m.in. wykłady i pokazy oraz zwiedzanie laboratoriów – w podziale na nauki humanistyczne, przyrodnicze i ścisłe.
O czym szumi las, jak zaprojektować robota i chemiczne eksperymenty zamknięte w szkle, to tylko kilka z ponad 2 tys. atrakcji, które przygotowały z okazji Małopolskiej Nocy Naukowców tamtejsze instytucje naukowe – pracownicy firm B+R, badacze z małopolskich uniwersytetów i szkół wyższych oraz studenci z kół naukowych.
W gronie organizatorów są: Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza. Krakowskie uczelnie zaprezentują m.in. swoje pracownie i laboratoria, w których są realizowane prace badawcze i naukowe. (PAP)
kol/ ekr/ agt/