Europejska Noc Naukowców już ten piątek. Jakie atrakcje czekają na uczestników?

PAP
PAP 2 min czytania

Eksperymenty i doświadczenia, zwiedzanie nocą niedostępnych na co dzień laboratoriów, pokazy naukowe i spotkania z ekspertami – z takich atrakcji będą mogli skorzystać uczestnicy wydarzenia, które odbędzie się m.in. w Poznaniu, Krakowie czy Toruniu.

Celem popularnonaukowych imprez jest zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań.

Dziedziną wiodącą tegorocznych warsztatów, pokazów i konkursów jest szeroko rozumiany Zielony Ład. Tematy przewodnie to: SOS dla Ziemi, zielony ład, zielona energia, ekologia, klimat, równowaga klimatyczna i ekologiczna oraz zdrowie.

Program Nocy Naukowców jest skierowany do wszystkich, niezależnie od wieku. Na dzieci i młodzież czekają konkursy, eksperymenty, warsztaty, gry i zabawy edukacyjne. Dla dorosłych organizowane są m.in. wykłady i pokazy oraz zwiedzanie laboratoriów – w podziale na nauki humanistyczne, przyrodnicze i ścisłe.

O czym szumi las, jak zaprojektować robota i chemiczne eksperymenty zamknięte w szkle, to tylko kilka z ponad 2 tys. atrakcji, które przygotowały z okazji Małopolskiej Nocy Naukowców tamtejsze instytucje naukowe – pracownicy firm B+R, badacze z małopolskich uniwersytetów i szkół wyższych oraz studenci z kół naukowych.

W gronie organizatorów są: Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza. Krakowskie uczelnie zaprezentują m.in. swoje pracownie i laboratoria, w których są realizowane prace badawcze i naukowe. (PAP)

kol/ ekr/ agt/

Skomentuj
- Reklama -

Boom na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

W zeszłym roku prawie 7,5 tys. spółek wybrało tzw. estoński CIT. W porównaniu z 2021 r. nastąpił wzrost aż o

7 min czytania

Polacy coraz bardziej zadłużeni w ZUSie. Średni dług przekracza już 34 tys. zł

Jak wynika z danych udostępnionych przez ZUS, na koniec ub.r. liczba aktywnych płatników z zadłużeniem była o przeszło 34% większa

8 min czytania

Jest nowa wersja ChatGPT. Sztuczna inteligencja weszła na wyższy poziom

Firma OpenAI poinformowała o wydaniu najnowszej wersji swojego modelu sztucznej inteligencji, GPT-4. Według informacji przedstawionych na prezentacji, model językowy ma

1 min czytania