W piątek w Warszawie rozpoczyna się Festiwal Filmów Naukowych

PAP
PAP 2 min czytania

Jak czytamy w komunikacie organizatorów, wydarzenie ma na celu zaproszenie widza do rozmowy o najnowszych odkryciach, technologiach i szeroko pojętej nauce. Napisano, że festiwal tworzą filmy, które poruszają wyobraźnię, kwestionują wartości oraz pokazują otaczający nas świat.

“Nasz Festiwal udowadnia, że w nauce widać dużo więcej niż tylko laboratoria i doświadczenia. Filmy, które będą wyświetlane zaskoczą różnorodnością gatunków, stylistyki oraz tematów, a przede wszystkim wybrzmiewa w tych filmach zaangażowanie i pasja naukowców poszczególnych dziedzin” – powiedziała cytowana w informacji prasowej organizatorka festiwalu Marta Klewińska.

Festiwal otworzy spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim w piątek o godz. 11.00. Po rozmowie będzie wyświetlony jego premierowy film “Liczba doskonała” (w rolach głównych: Andrzej Seweryn, Jan Marczewski, Jan Nowicki). Film przedstawia opowieść o młodym matematyku, który podporządkował swoje życie badaniom nad liczbami pierwszymi.

W programie festiwalu znajdują się projekcje pięciu filmów pełnometrażowych oraz siedmiu filmów krótkometrażowych. Program wzbogacono pokazami specjalnymi oraz panelem dyskusyjnym pt.: “Gatunki zmącone. Czy film naukowy istnieje?”. Głos w dyskusji zabiorą Artur Cichmiński (dziennikarz i krytyk filmowy), dr Monika Koperska (popularyzatorka nauki, współzałożycielka Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki), Anna Kwiatkowska-Bieda (dziennikarka, podróżniczka, autorka programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych), Wiktor Niedzicki (dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor programu “Laboratorium”) oraz dr hab. Jacek Wasilewski (medioznawca, dziennikarz, wykładowca akademicki).

Produkcje będą rywalizować o nagrody w dwóch kategoriach – filmu pełnometrażowego i filmu krótkometrażowego. Zwycięzca w kategorii filmu pełnometrażowego otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł, a za film krótkometrażowy – 5 tys. zł. Mecenasem wydarzenia i sponsorem nagród jest Polska Fundacja Narodowa.

Festiwal odbywa się w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej przy ulicy Poleczki 19 w Warszawie. Wszystkie festiwalowe wydarzenia są bezpłatne i mają charakter otwarty.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

2 Comments
- Reklama -

Ulga termomodernizacyjna – ile można zyskać w rozliczeniu PIT?

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w ubiegłym roku z ulgi termomodernizacyjnej skorzystało aż 594 tys. podatników, a kwota wydatków

6 min czytania

Sztuczna inteligencja wyznacznikiem sukcesu – jak ją wykorzystać w zarządzaniu usługami?

W ostatnim czasie sztuczna inteligencja szturmem weszła do biznesu. Dzięki projektowi OpenAI z tej technologii mogą korzystać wszyscy. Pozwala to

Światowy rynek druku cyfrowego przekroczył 27 mld USD w 2022 r.

Druk cyfrowy to nowoczesna technologia druku obrazów cyfrowych bezpośrednio na różnych podłożach, takich jak fotografia, płótno, materiały syntetyczne i kartony.

2 min czytania