W Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 10,2 mln osób

Udostępnij

Z ostatnich danych rządowych wynika, że w Polsce wykonano dotąd 25 mln 58 tys. 534 szczepienia przeciw COVID-19. W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, są 10 mln 201 tys. 383 osoby.

Łącznie do Polski dostarczono 29 mln 662 tys. 20 dawek. Liczba dawek dostarczonych do punktów to 27 mln 44 tys. 560.

Z informacji przekazanych w środę PAP przez prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) Michała Kuczmierowskiego wynika, że od pierwszej połowy lipca dostawy szczepionek Pfizera zmniejszą się niemal o połowę.

Oznacza to – jak dodał szef RARS – że przy tym tempie szczepień od lipca szczepionki tej firmy będą przeznaczone tylko na drugie dawki.

“Obecnie tygodniowo ok. 1,4 mln szczepionek przeznaczamy na pierwsze dawki. W związku z tym za trzy tygodnie właśnie ok. 1,4 mln szczepionek będziemy musieli zabezpieczyć na drugie dawki” – podkreślił Kuczmierowski.

Tygodniowo do Polski trafia ok. 2,5-2,2 mln dawek preparatu Pfizer/BioNTech, 100 tys. Johnson & Johnson i po ok. 250 tys. preparatów firm Moderna i AstraZeneca.

Prezes RARS powiedział, że do końca czerwca proces szczepień realizowany będzie bez zmian. W lipcu punkty szczepień będą musiały dostosować się do zmniejszonej liczby dostaw.

Preparaty innych firm mają docierać do Polski w takiej samej liczbie jak do tej pory.

W środę do Polski dotarła kolejna transza szczepionek Johnson & Johnson w liczbie 98 tys. W najbliższych dniach mają też dotrzeć szczepionki firmy AstraZeneca.

Minister zdrowia od 17 maja dopuszcza, aby szczepienia preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca wykonywane były przy zachowaniu odstępu od 35 dni między dwiema dawkami. Odstęp ten ma wynosić maksymalnie 84 dni dla szczepionki AstryZeneki i 42 dni dla Pfizera i Moderny.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Janssen szczepione są osoby od 18. roku życia. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat. (PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Źródło:PAP

Zobacz

Trzy dodatkowe sesje zakupowe w e-sklepie PGG – dla chętnych na miał węglowy

Polska Grupa Górnicza (PGG) uruchomi w swoim sklepie internetowym nowe, dodatkowe sesje zakupowe - w poniedziałki, środy i piątki od godz. 16. Oferowane będą wtedy wyłącznie miały węglowe - nie tylko luzem, ale też w jednotonowych opakowaniach typu big-bag.

Soboń: w tym tygodniu pierwsze szczegóły na temat podatku od zysków nadzwyczajnych

Spodziewam się, że w tym tygodniu określimy zakres, podstawę, stawkę i sposób realizacji podatku od zysków nadzwyczajnych - powiedział w poniedziałek w Lublinie wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że będzie to podatek wprowadzany w sytuacji nadzwyczajnej i nie będzie trwałym elementem systemu podatkowego.
- Reklama -

REKLAMA