W poniedziałek początek nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej

Zobacz

- Reklama -

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w zaproszeniu wysłanym do europejskich przywódców poinformował, że poniedziałkowa kolacja rozpoczynająca szczyt będzie poświęcona polityce zagranicznej.

„Odbędzie się strategiczna debata na temat Rosji. Nielegalne i prowokacyjne kroki Rosji były podejmowane przez nią zarówno w państwach członkowskich UE, jak i poza nimi, ostatnio w postaci tak zwanej listy +nieprzyjaznych państw+” – napisał Belg.

„Zajmiemy się również stosunkami z Wielką Brytanią po wejściu w życie umowy o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem w dniu 1 maja 2021 r. (…) Jeśli chodzi o inne kwestie polityki zagranicznej, pokrótce omówimy sytuację na Bliskim Wschodzie oraz przygotowania do zbliżającego się szczytu instytucjonalnego UE-USA w połowie czerwca” – dodał.

Wtorkowe spotkanie przywódców krajów członkowskich będzie poświęcone kwestiom związanym z Covid-19 oraz przeciwdziałaniu zmianom klimatu.

„Jeśli chodzi o Covid-19, wkraczamy w nową fazę, ponieważ tempo szczepień rośnie w całej Unii i staramy się przygotować na ponowne otwarcie przed latem. Niedawne porozumienie w sprawie cyfrowych certyfikatów (tzw. paszportów szczepień – PAP) jest mile widzianym krokiem. Powinniśmy kontynuować nasze skoordynowane podejście do ułatwiania swobodnego przemieszczania się w całej Unii. Niemniej jednak niezmiernie ważne jest, abyśmy zachowali czujność wobec nowych wariantów i byli przygotowani do podjęcia działań w razie potrzeby” – podkreślił Charles Michel.

W grudniu 2020 r. Zgodziliśmy się zwiększyć nasze ambicje klimatyczne na 2030 r. Przy tej okazji zgodziliśmy się również wrócić do sprawy sprzed wniosku Komisji Europejskiej w sprawie pakietu Fit-For-55. Będzie to dobra okazja dla każdego do określenia swoich kluczowych priorytetów i obaw w tym zakresie.

Unijni liderzy omówią także zagadnienia polityki klimatycznej, w tym zapowiadany cel redukcji emisji do 2030 r. do 55 proc.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mars/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -