W Warszawie odsłonięto mural z okazji 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej

Zobacz

- Reklama -

W 2021 r. obchodzimy 30. rocznicę powstania Grupy Wyszehradzkiej, a 30 czerwca Polska kończy swoją roczną prezydencję w V4. Dla upamiętnienia tych wydarzeń w stolicach czterech państw członkowskich pojawią się identyczne murale.

Pierwszy z nich odsłonięto w piątek w Warszawie przy ulicy Dobrej 53.

Podczas uroczystości wicepremier Gliński dziękował za rok polskiej prezydencji w V4, który – jak mówił – nie był łatwy dla wszystkich. „Wydaje mi się, że wychodzimy z tego okresu z tarczą, ale przede wszystkim chcemy przy tej okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej potwierdzić rolę i wagę tego sojuszu, tego partnerstwa” – powiedział Gliński.

Jak mówił wicepremier, jest to partnerstwo szczególnie ważne. „Bo ono jest partnerstwem i historycznym, i kulturowym, i politycznym” – podkreślił wicepremier.

„Mamy w naszej rodzinie europejskiej, w ramach Unii Europejskiej wiele różnych grup interesów, wiele różnych napięć, choć oczywiście podstawową relacją jest współpraca i partnerstwo. I wszystkie 27 krajów w Unii Europejskiej wychodzi na tym bardzo dobrze” – zaznaczył Gliński.

Podkreślił, że V4 jest „szalenie istotnym” projektem, ponieważ praktycznie przekłada się na realizację naszej racji stanu i naszych interesów narodowych.

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk zwracał uwagę, że Grupa Wyszehradzka zrealizowała wiele projektów politycznych i społecznych. Dodał, że jednym z nich jest funkcjonujący od ponad 20 lat Fundusz Wyszehradzki.

„Z tego Funduszu Wyszehradzkiego zrealizowano ponad 6,5 tysiąca projektów społecznych. Jednym z takich projektów, który odwołuje się do tej obywatelskiej współpracy jest ten mural, który mamy zaszczyt wspólnie odsłaniać” – powiedział Szynkowski vel Sęk.

Również on zwracał uwagę, że z uwagi na pandemię Covid-19 polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej nie była łatwa. „Jednak mimo to V4 pokazała swoją witalność i elastyczność w dostosowywaniu się do trudnych warunków” – ocenił wiceszef polskiej dyplomacji, przypominając spotkania i inicjatywy Grupy z ostatniego roku.

Odsłonięty w piątek mural przedstawia grupę ludzi, którzy wspólnie malują na ścianie hasło „30 years of V4”.

„Przesłaniem było to, że tylko wspólnymi siłami i w zgodzie jesteśmy w stanie coś zbudować, w tym przypadku, namalować. Tylko z tolerancją, świadomością różnorodności i z chęcią pomocy sobie nawzajem, mamy szansę tworzyć duże rzeczy, dzięki którym jesteśmy w stanie zmieniać nasz świat na lepsze” – powiedziała PAP autorka projektu Magda Miszczak.

Wskazywała, że postacie są przedstawicielami czterech państw – Polski, Czech, Słowacji i Węgier – ubrani są w elementy strojów ludowych ich kultury, a jednocześnie we współczesne ubrania. „Chciałam tym przekazać szacunek dla swojej tożsamości, ale i jednoczesne podążanie za duchem czasów” – podkreśliła Miszczak.

Polacy znajdują się w prawym dolnym rogu muralu, w lewym są Czesi, nad nimi Węgrzy, a w prawym górnym – Słowacy.

Kolejne murale zostaną odsłonięte: 29 czerwca w Bratysławie, 30 czerwca w Budapeszcie, a w drugiej połowie lipca – w Pradze.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ godl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -