W większości miast protesty przeciwaborcyjne się już zakończyły

Zobacz

- Reklama -

Środa była kolejnym dniem protestów. Największe manifestacje przeszły ulicami Warszawy, Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania, Wrocławia oraz Trójmiasta. Ale protesty odbywały się także w mniejszych miastach, takich jak Zduńska Wola, Otwock, Lębork czy Sztum. W Trójmieście marszowi towarzyszyło hasło „Nie idziemy do roboty”.

Na Uniwersytecie Gdańskim 28 października został ogłoszony dniem rektorskim. Na uczelnianym kampusie zorganizowano „Strajk Studentów UG”. W środę ulicami Gdańska przeszli też studenci Politechniki Gdańskiej. Duży protest odbył się także pod Uniwersytetem Warszawskim w stolicy. Wcześniej w Warszawie protestowano pod Sejmem i na placu Trzech Krzyży. Protesty w stolicy nadal trwają. Spod Sejmu część manifestantów udaje się w kierunku ul. Nowogrodzkiej.

W Krakowie strajk organizowany przez studentki i studentów krakowskich uczelni rozpoczął się w południe. Spotkali się oni przed budynkiem Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, skąd protestujący wyruszyli ulicami centrum miasta, całkowicie je blokując. Jak poinformowała małopolska policja, pochód liczący ok. 10 tysięcy osób przeszedł ul. Piłsudskiego, Retoryka, gdzie znajduje się siedziba małopolskich struktur PiS, Zwierzyniecką, Franciszkańską, aby potem dotrzeć na Rynek Główny. Tam rozpoczęła się dalsza część demonstracji. Wieczorem protestujący zebrali się na placu przed Muzeum Narodowym – według policji było to 7-8 tysięcy osób, wśród nich około tysiąca rowerzystów, którzy demonstrowali, poruszając się na jednośladach. Ludzie zablokowali newralgiczne skrzyżowania al. Trzech Wieszczy – przy Muzeum Narodowym i Jubilacie, paraliżując w ten sposób ruch kołowy w centrum miasta. Policja kierowała auta na objazdy. Na koniec pochód przeszedł na Rynek Główny, a następnie wrócił przed Muzeum Narodowe – policja oceniła, że w kulminacyjnym momencie mogło to być ok. 20 tys. osób.

W Lublinie w proteście uczestniczyło kilka tysięcy osób młodych ludzi, uczniowie i studenci. Protest rozpoczął się przed Ratuszem, następnie demonstranci przemaszerowali na Placu Litewski w centrum miasta, gdzie odbył się krótki wiec, a potem przeszli dalej ulicami m.in. Zesłańców Sybiru, Narutowicza, Bernardyńską, Zamojską, Wyszyńskiego. Protest zakończył się pod Ratuszem. W Rzeszowie protest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego rozpoczął się przy pomniku w centrum miasta. Piesi, podobnie jak w poniedziałek, przechodzili przez „zebry” na zielonym świetle wokół pobliskiego ronda Dmowskiego. Z protestującymi solidaryzowali się kierowcy, którzy stanęli na rondzie i włączyli klaksony.

W Poznaniu z kolei kilka tysięcy osób zgromadziło się w centrum miasta w okolicach skrzyżowania ul. Św. Marcin i al. Niepodległości. Jedno z ważniejszych skrzyżowań w centrum miasta zostało zablokowane. Grała głośna muzyka, zebrani wznosili wulgarne okrzyki. Skandowano też: „aborcja na żądanie!”. Bezpieczeństwa pilnowała policja. We Wrocławiu główny protest rozpoczął się o godzinie 18. Z placu Wolności tysiące manifestantów ruszyło w kierunku pl. Jana Pawła; później protestujący szli głównymi ulicami centrum stolicy Dolnego Śląska. W ramach protestu przez ścisłe centrum miasta przejechało też kilkuset motocyklistów oraz rowerzystów. Wcześniej, po południu, przez miasto przeszła manifestacja studentów.

W Olsztynie protest miał formę „spaceru”. Uczniowie wyruszyli z mostu św. Jana, studenci z ul. Szrajbera, a pozostali uczestnicy sprzed Wysokiej Bramy. Wszystkie trzy grupy spotkały się w okolicach ratusza, skąd zaplanowano przejście m.in. pod biuro PiS. W Łodzi protesty odbyły się m.in. pod siedzibą PiS na Piotrkowskiej. Potem protestujący szli głównymi ulicami miasta, blokując m.in. ważne skrzyżowania i pasy ruchu łódzkich arterii.

W Kielcach manifestowała grupa około 200 studentów. Demonstranci przeszli z Rynku przed siedzibę kieleckiego PiS. „Nie mieliśmy Juwenaliów to chociaż teraz przejmiemy to miasta. Pokażemy, że to, co zrobił nam Jarosław Kaczyński rękami upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego było zwykłym draństwem” – skandowano. „Czarny spacer” zorganizowany też w Białymstoku. Uczestnicy wyruszyli z Rynku Kościuszki. Słychać było klaksony samochodów kierowców, którzy w ten sposób popierali akcję.

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w dzisiejszych akcjach protestacyjnych, jakie odbyły się w kilku miastach województwa opolskiego. Grupy protestujących, które spacerowały z czarnymi parasolami lub hasłami antyrządowymi, można było zobaczyć m.in. na placu Wolności w Opolu, w Brzegu, Kluczborku, Krapkowicach i Kędzierzynie-Koźlu. W Nysie manifestujący zablokowali rondo im. Lecha Kaczyńskiego.

Uczestnicy, którzy przyszli na protesty w tych miastach mieli ze sobą transparenty z hasłami takimi jak np: „Chcę leczyć kobiety, nie inkubatory”, „Przepraszamy za utrudnienia mamy rząd do obalenia”, „Rewolucja jest kobietą”, „PiS OFF”, „J…ć PiS”, „W………ć”, „Nasze macice, nasze ulice”, „Moje ciało, mój wybór”, „Piekło kobiet”, „Powinnam się uczyć matmy, a nie walczyć o swoje”.

W Bydgoszczy protest trwał kilka godzin. W południe niezadowoleni z wyroku zaczęli manifestację na Starym Rynku, a później przeszli ulicami miasta. W godzinach szczytu blokowali ruch na komunikacyjnej wschód-zachód, zatrzymując się na dłużej na ul. Jagiellońskiej, rondzie Jagiellonów i Rondzie Fordońskim. Spowodowało to perturbacje w ruchu aut i komunikacji publicznej. Następnie protestujący przeszli m.in. ulicami Wyszyńskiego, Powstańców Wielkopolskich i Gdańską, gdzie na dłużej zatrzymali się przed biurem PiS.

Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich jest właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu; pozostałe to sytuacja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. (PAP)

anm/ nmk/ rgr/ emb/ mtb/ ren/kop/ api/ rpo/ mbo/ wdz/ swi/ rof/ masz/ pdo/ hub/ mbo/ rau/ rgr/ lena/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -