Wall Street mocno w górę po dwóch dniach spadków

Udostępnij

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,29 proc. i wyniósł 32.812,50 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 1,56 proc. i wyniósł 4.155,17 pkt. Indeks jest około 13 proc. od dołka z czerwca, kiedy to zanotował spadek o ponad 23 proc. w stosunku do niedawnego historycznego rekordu swoich notowań.

Nasdaq Composite wzrósł o 2,59 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.668,16 pkt.

„Chociaż istnieje niepewność, spadki indeksów wydają się ostatnio nieco złagodzone. Sezon sprawozdawczy w USA nie jest taki zły, zwłaszcza że firmy wciąż ogłaszają dywidendy i skupowanie akcji własnych” – powiedziała Jun Bei Liu, menedżerka portfela w Tribeca Investment Partners.

Według strategów RBC Capital Markets, zyski firm w USA za drugi kwartał były wyższe niż się obawiano, lecz zwiększa to ryzyko wyprzedaży akcji ze względu na możliwość dalszych rewizji prognoz zysków w dół w drugiej połowie roku.

Inwestorzy oceniają możliwe następstwa napiętych relacji pomiędzy USA a Chinami w związku z wizytą Nancy Pelosi, przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów, na Tajwanie.

Manish Bhargava, zarządzający Straits Investment Holdings, powiedział, że pogorszenie relacji dyplomatycznych pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem może negatywnie wpłynąć na łańcuchy dostaw i podsycić presję cenową.

Nastroje poprawiły wypowiedzi prezesa Fed z St. Louis. James Bullard powiedział w telewizji CNBC, że jego zdaniem Stany Zjednoczone nie są obecnie w stanie recesji, a cykl podwyżek stóp procentowych będzie kontynuowany, żeby ograniczyć inflację.

“Będziemy chcieli zobaczyć więcej przekonujących dowodów, że inflacja bazowa i podstawowa idą w dół zanim będziemy w stanie poczuć, że wykonaliśmy swoją pracę” – powiedział Bullard.

AMD spadł o 4,5 proc. po opublikowaniu gorszych od oczekiwań prognoz przychodów za trzeci kwartał.

Ford zyskał ponad 3 proc. po publikacji danych o sprzedaży samochodów w lipcu.

Electronic Arts szedł w górę o 1 proc., a zysk producenta gier na akcję w drugim kwartale wyniósł 41 centów wobec oczekiwanych 33 centów.

CVS Health zwyżkował o 4 proc. Prognoza zysków za cały rok finansowy została podniesiona.

Moderna rosła o 15 proc. Zysk na akcję w drugim kwartale wyniósł 5,24 USD wobec oczekiwanych 4,54 USD.

PayPal Holdings rósł o 14 proc. po tym, jak podano, że inwestor Elliott Investment Management jest obecnie jednym z jego największych akcjonariuszy w spółce.

SolarEdge Technologies poszedł w dół o 10 proc., ponieważ analitycy stwierdzili, że kwartalne wyniki firmy zajmującej się energią słoneczną były „nieuporządkowane” i nie spełniały oczekiwań, przy słabych marżach i większym negatywnym wpływie walutowym niż oczekiwano.

Starbucks rósł o 1,5 proc. Spółka podała lepsze od oczekiwań przychody i zysk na akcję za II kw.

Twórca aplikacji randkowych Match Group spadł o 21 proc. po podaniu gorszej od oczekiwań prognozy przychodów za III kw.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w czerwcu wzrosły o 2 proc. mdm. Analitycy szacowali, że zamówienia wzrosną o 1,2 proc. mdm. Miesiąc wcześniej zamówienia wzrosły o 1,8 proc., po korekcie z +1,6 proc.

Wskaźnik ISM aktywności w usługach w USA w lipcu wzrósł do 56,7 pkt., wobec 55,3 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 53,5 pkt.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, spadł w lipcu do 47,7 pkt. wobec 52,3 pkt. w poprzednim miesiącu – podano w końcowym wyliczeniu. Wskaźnik wstępnie szacowano na 47,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, spadł w lipcu do 47,3 pkt. z 52,7 pkt. w poprzednim miesiącu – podano w końcowym wyliczeniu. Wskaźnik wstępnie szacowano na 47 pkt.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 4,47 mln baryłek, czyli o 1,06 proc. do 426,55 mln baryłek. Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 163 tys. baryłek, czyli o 0,07 proc. do 225,3 mln baryłek.

Rentowność 10-letnich amerykańskich papierów skarbowych rośnie o 3 pb. do 2,78 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rośnie o 1 pb. do 3,01 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -37 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 25 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na wrzesień są wyceniane po 92,69 USD za baryłkę, po spadku o 1,86 proc., październikowe futures na Brent idą w dół o 1,83 proc. do 98,69 USD/b. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Rząd Hiszpanii: będziemy sprowadzać ukraińską kukurydzę koleją z Polski

Rząd Hiszpanii Pedro Sancheza ogłosił, że uruchomił pionierski projekt dostarczania ukraińskiej kukurydzy koleją. Transport zboża ma być realizowany z terytorium Polski.

NCBR: 10 mln zł na dofinansowanie badań i prac rozwojowych w 2. konkursie Innoglobo

Polscy innowatorzy ponownie mogą starać się o dofinansowanie badań przemysłowych i prac rozwojowych w ramach Programu Innoglobo NCBR. Budżet 2. konkursu Innoglobo to 10 mln zł. Nabór wniosków trwa do końca września - podało w poniedziałek Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
- Reklama -

REKLAMA