Wall Street w dół, zbliża się termin ultimatum Pelosi ws. pakietu wsparcia

Zobacz

- Reklama -

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 1,44 proc. i wyniósł 28.195,42 pkt.

S&P 500 zniżkował 1,63 proc. i wyniósł 3.426,92 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół 1,65 proc., do 11.478,88 pkt.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wyznaczyła wtorek jako ostateczny termin – jeśli Biały Dom chce jeszcze przed wyborami prezydenckimi 3 listopada załatwić sprawę przyjęcia bodźców fiskalnych dla amerykańskiej gospodarki.

Pelosi wyznaczyła 48-godzinny termin negocjacji po rozmowie z sekretarzem skarbu Stevenem Mnuchinem w sobotę wieczorem przez ponad godzinę. Oboje zgodzili się negocjować ponownie w poniedziałek.

Prezydent USA Donald Trump ponowił swoją ofertę, aby wyjść poza podawane obecnie kwoty 1,8 bln USD, które jego zespół próbował wcześniej oferować Pelosi. Pelosi opowiada się za wsparciem dla gospodarki o wartości 2,2 bln USD.

Trump powiedział w niedzielę dziennikarzom w Reno: „Chcę większej liczby niż Pelosi. To nie znaczy, że wszyscy Republikanie się ze mną zgadzają, ale myślę, że w końcu to zrobią”.

„Będziemy w dalszym ciągu bardzo wrażliwy na wszelkie rozmowy dotyczące programu stymulującego. Zanotowaliśmy tak mocny wzrost od dołków z marca dzięki oczekiwaniom na lepsze informacje dotyczące szczepionki, łagodnej polityce Fed oraz programowi wsparcia fiskalnego” – powiedział Scott Wren, starszy strateg rynków globalnych z Wells Fargo Investment Institute.

„Wszystkie trzy czynniki są bardzo ważne i jeśli chociaż jeden z nich wypadnie, to nastąpi zachwianie” – dodał.

Inwestorów coraz mocniej martwi rosnąca liczba nowych przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, chociaż część analityków stara się szukać pozytywnych informacji.

„Szczepionka będzie szeroko dostępna od drugiego kwartału przyszłego roku, a rynki zaczną wyceniać korzyści ekonomiczne znacznie wcześniej” – powiedział Mark Haefele, dyrektor ds. Inwestycji w UBS Global Wealth Management.

Amazon, Alphabet i Microsoft spadły po przynajmniej 2 proc., spadały też notowania Facebook and Apple. Wszystkie z 11 indeksów sektorowych S&P 500 zniżkowały w poniedziałek, a najmocniej ochrona zdrowia i usługi komunikacyjne.

Akcje Boeing Co wzrosły o 1 proc., ponieważ American Airlines ogłosiły plan przywrócenia swoich samolotów 737 Max do użytku do końca 2020 r., w zależności od uzyskania certyfikacji samolotu przez Federalną Administrację Lotniczą.

Microchip Technology Inc zyskiwał 2,5 proc. po tym, jak Morgan Stanley podniósł rekomendację dla akcji spółki do „przeważaj” z „równoważ”.

Akcje Halliburton rosły o 2 proc. Zysk na akcję spółki branży energetycznej wyniósł w III kw. 11 centów wobec oczekiwanych 3 centów.

American Equity Investment Life Holding spadał o 16,5 proc. po tym, jak firma poinformowała o zawarciu strategicznego partnerstwa z Brookfield Asset Management Inc i odrzuceniu oferty przejęcia przez Athene Holding Ltd i Massachusetts Mutual Life Insurance.

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w III kw. 2020 r. o 4,9 proc. rdr, po wzroście w II kw. o 3,2 proc.

Produkcja przemysłowa w Chinach w IX wzrosła z kolei o 6,9 proc., a oczekiwano +5,8 proc.

Sprzedaż detaliczna wzrosła zaś we wrześniu o 3,3 proc. rdr, dwa razy mocniej niż w prognozach analityków.

„Gospodarka Chin pozostaje na kursie ożywienia, napędzana odbiciem eksportu. Wydatki konsumenckie również zmierzają w dobrym kierunku, ale nie możemy powiedzieć, że całkowicie zrzuciły z siebie ciężar wywołany przez koronawirusa” – ocenił główny ekonomista instytutu badawczego Dai-ichi w Tokio Yoshikiyo Shimamine.

W przypadku prac nad walutą cyfrową ważniejsze jest, aby USA prawidłowo opracowały zagadnienie, niż ścigały się o palmę pierwszeństwa w tej kwestii – powiedział prezes Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell podczas panelu dyskusyjnego na temat płatności cyfrowych zorganizowanego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

„Uważamy, że ważniejsze jest, aby zrobić to dobrze, niż być pierwszym, a zrobienie tego dobrze oznacza, że nie tylko patrzymy na potencjalne korzyści waluty cyfrowej, ale także na potencjalne ryzyko, a także musimy wziąć pod uwagę istotne pola kompromisu, które muszą być dokładnie przemyślane” – wskazywał Powell.Prezes EBC Christine Lagarde powiedziała w wywiadzie dla „Le Monde”, że Europa nie może opóźniać dystrybucji 750 mld euro z funduszu odbudowy dla gospodarek UE dotkniętych pandemią i powinna omówić kwestię stworzenia stałego funduszu odbudowy oraz stałego budżetu dla strefy euro.

„Celem Komisji Europejskiej jest umożliwienie rozdysponowania tych środków na początku 2021 roku i ten harmonogram absolutnie musi zostać dotrzymany” – podkreśliła prezes Europejskiego Banku Centralnego w poniedziałkowym wydaniu online francuskiego dziennika. „Potrzebujemy również szybkiego postępu po stronie politycznej, w szczególności przyjęcia odpowiednich środków przez parlamenty krajowe” – oceniła prezes EBC.

„Druga fala pandemii w Europie, zwłaszcza we Francji, i wynikające z niej nowe ograniczenia zwiększają niepewność i obciążają ożywienie w gospodarce” – dodała.

W ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano 57.519 nowych przypadków zakażenia Covid-19 i 711 kolejnych zgonów – poinformował Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Według danych amerykańskiej uczelni, od wybuchu pandemii zdiagnozowano w całym kraju 8.142.913 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło łącznie 219 676 osób. Naukowcy z University of Washington przewidują jednak, że do połowy stycznia w Stanach Zjednoczonych może dojść do ponad 2300 przypadków śmiertelnych dziennie.

Jak zauważyła telewizja CNN, w USA rejestruje się ostatnio średnio ponad 55.000 nowych przypadków Covid-19 dziennie. Jest to ponad 60 proc. więcej niż w połowie września. Zdaniem ekspertów, kraj znajduje się „w samym środku przerażającej fali nasilenia pandemii”.

Z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wynika, że w Connecticut, na Florydzie, w Kolorado, Illinois, Indianie, Massachusetts, Michigan, New Jersey, Rhode Island, Teksasie i Wisconsin, odnotowano wzrosty od 10 do 50 proc. liczby zgłoszonych przypadków w ciągu ostatniego tygodnia. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -