Wall Street w górę, S&P 500 znowu z rekordem

Zobacz

- Reklama -

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 0,30 proc., do 34.681,79 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł 0,34 proc., do 4.358,13 pkt. To najwyższy poziom tegom indeksu w historii.

Nasdaq Composite wzrósł 0,01 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.665,06 pkt. To nowy rekord wszech czasów tego indeksu.

„Potencjalne wyboje w globalnym wzroście PKB, zmiana tonu głównych światowych banków centralnych i nierozwiązana niepewność pandemiczna zwiększają ryzyko w najbliższym czasie dla akcji sektorów cyklicznych, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ich wyceny są wysokie” – napisali analitycy z BCA Research w raporcie.

Liderami zwyżek były spółki Big Tech. Akcje Apple wzrosły 1 proc.

Weaz ze spadkiem rentowności obligacji w dół szły kursy banków – Goldman Sachs tracił 1 proc., a JPMorgan 0,5 proc.

Sunnova Energy rósł 5 proc. po tym, jak Raymond James podniósł rekomendację dla akcji spółki do „mocny zakup” z „przeważaj”.

Akcje Didi Global spadały o 7,5 proc. przed sesją, po spadku o 20 proc. we wtorek. Chińskie organy nadzoru w weekend nakazały usunięcie aplikacji firmy z app store. Tydzień temu Didi zadebiutował na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych.

Inwestorzy czekali na sprawozdanie z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej USA. Zostało ono opublikowane o 20.00 czasu polskiego.

„W świetle napływających danych wielu uczestników posiedzenia FOMC wskazywało, że spodziewają się, że warunki do rozpoczęcia zmniejszania tempa skupu aktywów zostaną spełnione nieco wcześniej niż przewidywali na poprzednich spotkaniach” – napisano w protokole po posiedzeniu 16 czerwca.

„Niektórzy uczestnicy przedstawili swoje poglądy na temat zakupów papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką (MBS). Kilku uczestników dostrzegało korzyści z ograniczenia tempa tych zakupów szybciej lub wcześniej niż zakupów papierów skarbowych w świetle presji cenowej na rynkach mieszkaniowych” – dodano.

Kurs dolara po opublikowaniu raportu umacniał się o 0,03 proc. wobec koszyka walut do 92,57 pkt. Rentowność 10-letnich UST spadała o 5 pb do 1,31 proc.

Podczas posiedzenia 16 czerwca Fed utrzymał główną stopę procentową w USA w przedziale 0-0,25 proc. Fed podał, że nie zmieni stóp procentowych, dopóki kraj nie zbliży się do osiągnięcia pełnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2 proc.

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 27-28 lipca.

PKB w Unii Europejskiej oraz w strefie euro wzrośnie w 2021 roku o 4,8 proc. i o 4,5 proc. w 2022 r. – wynika z najnowszych prognoz Komisji Europejskiej. Według KE inflacja HICP w strefie euro w 2021 r. wyniesie 1,9 proc. i 1,4 proc. w 2022 r.

Równocześnie KE oceniła, że niepewność i czynniki ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB w UE są wysokie, ale ogólnie pozostają zrównoważone.

„Zagrożenie, jakie stwarza rozprzestrzenianie się i pojawianie się wariantów budzących obawy, obrazuje znaczenie dalszego szybkiego wzrostu pełnego wyszczepienia populacji. Czynniki ryzyka dla gospodarki dotyczą w szczególności reakcji gospodarstw domowych i firm na zmiany ograniczeń oraz wpływu wycofania wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych” – napisano w prognozach.

„Oczekuje się, że wzrost PKB będzie napędzany przez trwały wzrost wydatków konsumenckich, ponieważ szerokie spektrum możliwości wydawania pieniędzy staje się ponownie dostępne, a siła nabywcza gospodarstw domowych jest wspierana przez wzrost dochodu rozporządzalnego oraz duże oszczędności zgromadzone w okresach restrykcji. W miarę jak zanika niepewność, oczekuje się, że zatrudnienie będzie rosło wraz z aktywnością gospodarczą, początkowo głównie przez powrót do średniej liczby przepracowanych godzin” – dodano. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -