Wall Street znowu w dół w oczekiwaniu na dane o inflacji

Udostępnij

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,62 proc. i wyniósł 30.981,33 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 0,92 proc. i wyniósł 3.818,80 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 0,95 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.264,73 pkt.

Inwestorzy przygotowują się do sezonu publikacji wyników spółek za II kwartał i obawiają się, że rosnąca inflacja obciąża wydatki konsumentów i obniży marże firm. Jako pierwsze swoimi dokonaniami pochwalą się banki, m.in. JPMorgan Chase (w czwartek), Citigroup i Wells Fargo (w piątek).

W tym roku instytucje te znajdują się w centrum uwagi ze względu na trendy stóp procentowych z jednej strony – rosnące stopy zwykle przynoszą korzyści instytucjom finansowym – i zagrożenie w postaci zbliżającej się recesji z drugiej, co zaszkodziłoby procyklicznym instytucjom finansowym.

Wyniki przedstawi również kilka kluczowych firm produkujących towary przemysłowe lub konsumenckie. Przedmiotem uwagi będzie na pewno sprawozdanie Delta Air Lines (środa przed otwarciem), które pozwoli sprawdzić, czy obawy związane z recesją, inflacją lub narastaniem opóźnień w podróżach spowalniają powrót do zdrowia branży lotniczej po pandemii.

Wyniki Taiwan Semiconductor (czwartek przed otwarciem) pojawią się po mocnej aktualizacji przychodów z czerwca, ale na tle obaw, że cykl spadkowy w półprzewodnikach właśnie się rozpoczął.

Istnieje wiele spekulacji mówiących, że w drugim kwartale zobaczymy wyraźne spadki, a firmy ogłoszą wszystkie złe wiadomości naraz, a wszystko to na tle niedźwiedzi harcujących na rynkach. Analitycy jeszcze nie zdążyli drastycznie obniżyć szacunków, stanie się to więc główny punktem zapalnym w tym kwartale.

“Umacniający się dolar jest symptomem globalnego niepokoju na rynkach i jeszcze bardziej utrudni życie korporacjom w Ameryce (kłopoty ze strony walutowej dla zysków będą ogromne), a także międzynarodowym bankom centralnym (bowiem osłabiające się EUR, GBP powodują dalszy wzrost presji inflacyjnej w UE i Wielkiej Brytanii)” – napisał w raporcie analityk Adam Crisafulli z Vital Knowledge.

„Firmy są wyciskane ze wszystkich stron, rosną koszty towarów, płace i wszystkie części składowe, które wchodzą w skład celów produkcyjnych lub usług. Z drugiej strony zauważamy, że przychody zaczynają spadać w czasie, gdy koszty kredytu idą w górę. To wiele obniżek ratingów, wiele potencjalnych niewypłacalności w wyniku wyższych opłat” – powiedział strateg Bruce Richards z Marathon Asset Management.

Strateg Bruce Richards z Marathon Asset Management uważa, że jeśli chodzi o wyniki spółek z indeksu S&P, to już zmierzamy w kierunku recesji pod względem zysków.

„Firmy są wyciskane ze wszystkich stron, rosną koszty towarów, płace i wszystkie części składowe, które wchodzą w skład celów produkcyjnych lub usług. Z drugiej strony zauważamy, że przychody zaczynają spadać w czasie, gdy koszty kredytu idą w górę. To wiele obniżek ratingów, wiele potencjalnych niewypłacalności w wyniku wyższych opłat” – powiedział Richards.

Ze spółek akcje PepsiCo. rosły o 1 proc. Zysk na akcję spółki w II kw. wyniósł 1,86 USD, a oczekiwano 1,74 USD.

Firmy technologiczne próbowały odrabiać w ciągu dnia wcześniejsze straty, ale na koniec sesji poddały się. W efekcie Salesforce i Microsoft straciły po ponad 4 proc., Amazon, Netflix i Alphabet zniżkowały też po kilka procent.

Twitter, którego notowania są bardzo zmienne po rezygnacji z przejęcia spółki przez miliardera Elona Muska, wzrosły ponad 4 proc., po przecenie w poniedziałek ponad 11 proc.

Rosły akcje linii lotniczych po tym jak American Airlines ocenił, że przychody w drugim kwartale powinny być na podobnym poziomie jak w 2019 roku, czyli przed pandemią koronawirusa. Spółka podrożała we wtorek ponad 10 proc., a jej konkurenci, w tym United, Delta i Southwest zyskały po kilka procent.

Prawie 8 proc zyskały akcje Boeinga, który dostarczył klientom najwięcej samolotów w zeszłym miesiącu od marca 2019 roku.

Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych spada o 7 pb do 2,92 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji spada o 8 pb do 3,1 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -12 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 71 pb. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Ceny ropy w USA po dwudniowym rajdzie ruszyły w dół

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym spadają po dwudniowym rajdzie, gdy surowiec zaliczył wzrost notowań o 7 proc. Inwestorzy oceniają perspektywy ograniczenia podaży ropy w czasie utrzymujących się obaw o spowolnienie gospodarcze - podają maklerzy.

Ile płacimy za gry free to play?

Wraz z rozwojem urządzeń mobilnych popularność zyskały tzw. casualowe...
- Reklama -

REKLAMA