Warsaw Drone Summit: Polska dobrym miejscem na Dronową Dolinę

Udostępnij

Konferencja Warsaw Drone Summit, z udziałem specjalistów z Polski, USA, Ukrainy i innych krajów odbyła się we wtorek w Warszawie przy wsparciu ukraińskiego Ministerstwa ds. Transformacji Cyfrowej i ambasady Ukrainy w Polsce.

Koncepcję Dronowej Doliny przedstawił były dyrektor CIA ds. zwalczania terroryzmu, szef działającej w strefach konfliktów międzynarodowej firmy doradczej ds. dronów Bernard Hudson. Według niego rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała rosnącą rolę bezzałogowców na polu walki, a ulokowana w Polsce Dronowa Dolina mogłaby się stać regionalnym centrum technologii i innowacji dronów.

Na coraz większą rolę systemów bezzałogowych w działaniach bojowych zwrócił też uwagę ukraiński wiceminister ds. transformacji cyfrowej Georgij Dubynskyj.

Prezes Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych Robert Fintak ocenił zaś, że “Polska ma silną pozycję w rozwoju i produkcji dronów”. “Połączenie zasobów polskich i ukraińskich stworzyłoby niezrównaną konkurencyjność na poziomie europejskim” – dodał.

Szefowa działającej także w Ukrainie i w Polsce amerykańskiej firmy programistycznej Chenope, która współorganizowała seminarium, Elizabeth Charnock zaznaczyła, że chodzi nie tylko o drony, lecz także o oprogramowanie, technologię rozpoznawania obrazów, integrację danych z różnych sensorów i programy do ich opracowywania.(PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Gaśnie blask NFT

Non-Fungible Token (NFT) stał się jednym z szeroko przyjętych...

Litwa zwiększa bezpieczeństwo terminalu LNG. To odpowiedź na sytuację z Nord Stream

Litwa po uszkodzeniu rurociągów Nord Stream podejmuje dodatkowe kroki w celu zwiększenia bezpieczeństwa w swoim terminalu importu skroplonego gazu ziemnego (LNG) – powiedział w czwartek prezydent Gitanas Nauseda.
- Reklama -

REKLAMA