Warszawa: kierowcy miejskich autobusów planują strajk

Udostępnij

Pięć związków zawodowych, które pozostawały w sporze zbiorowym z MZA, podjęły decyzję o podpisaniu protokołu rozbieżności, kończąc tym samym kolejny etap rozwiązywania sporów zbiorowych. Ich decyzja jest związana z brakiem porozumienia w sprawie podwyżek dla kierowców miejskich autobusów.

Jak przekazali związkowcy, 4 lipca br. odbyło się spotkanie z sekretarzem miasta Włodzimierzem Karpińskim, na którym nie padły żadne konkretne propozycje odnośnie podwyżki wynagrodzeń. “Niestety nie otrzymaliśmy żadnych konkretnych zapewnień dotyczących wzrostu wynagrodzeń. Przedstawiono nam wzrost kosztów paliwa, a co za tym idzie wzrost kosztów utrzymania komunikacji miejskiej w Warszawie. Sekretarz mówił o możliwym wzroście wynagrodzeń od września 2022 roku o 250 do 350 złotych brutto. Wysokość możliwego wzrostu jest uzależniona od dynamicznie rozwijającej się sytuacji finansowej miasta” – napisali związkowcy. “My, w październiku postulowaliśmy o 500 złotych brutto” – przypomnieli związkowcy.

Zaznaczyli, że frustracja wśród członków załogi jest bardzo duża, o czym może świadczyć liczba zwalniających się pracowników. “Dowodem na braki wśród kierowców jest również wzrost wynagrodzeń za godziny nadliczbowe, który w ostatnim czasie wzrósł z 3,5 mln do 8 mln. Dalsze zwalnianie się z pracy kierowców może doprowadzić to do konieczności ograniczeń linii komunikacyjnych w związkiem z brakiem kierowców. Już teraz właściciel Spółki (Miasto Stołeczne Warszawa) rozważa takie rozwiązanie” – wyjaśnili.

“Załoga jest na tyle zdeterminowana, że oczekuje od Związków Zawodowych uczestniczących w sporze zbiorowym działań zmierzających do jak najszybszego, legalnego rozwiązania problemu wzrostu wynagrodzeń w formie legalnie podjętej akcji protestacyjnej, czyli strajku w Miejskich Zakładach Autobusowych” – przekazali.

Pod koniec lipca ma odbyć się kolejne spotkanie związkowców z przedstawicielami miasta. “Zobaczymy, jaki przyniesie efekt. Jeśli nie dojdziemy do poróżnienia, to w sierpniu rozpoczynamy referendum strajkowe, które następnie powtórzymy za 2 tygodnie. Tak żeby zagłosować mogła cała załoga” – powiedział PAP przedstawiciel NSZZ “Solidarność”-80, Marek Cali. “Mamy już ponad 80 procent poparcia wśród załogi. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej na facebooku” – dodał.

Do sprawy odniósł się podczas konferencji prasówek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. “Sytuacja budżetowa miasta jest niesamowicie trudna, zwłaszcza jeśli chodzi o wydatki bieżące i wynagrodzenia” – powiedział. “Apelujemy o rozsądek i mam nadzieję, że się porozumiemy. Ja rozumiem te postulaty, ale niestety sytuacja finansowa jest jaka jest” – podkreślił.

Akcję protestacyjną zapowiedziały: NSZZ “Solidarność” 80, WZZKRP, ZZKRP, NZZKi OZZKiM.(PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Prezes Gaz-Systemu: w pierwszych dniach Baltic Pipe będzie działać na ok. 20 proc. mocy

Prezes operatora przesyłowego Gaz-Systemu Tomasz Stępień spodziewa się, że w pierwszych dniach działania, gazociągiem Baltic Pipe będzie płynąć ok. 200 tys. m sześc. gazu na godzinę przy maksymalnej przepustowości ponad 1 mld m sześc. na godzinę.

Reflex: do końca września ceny benzyny i diesla na stacjach nie powinny spadać

Do końca września ceny benzyny i diesla na stacjach nie powinny już spadać - poinformowali analitycy Refleksu. W ostatnim tygodniu tempo spadku cen hurtowych wyhamowało m.in. w związku z osłabieniem złotego i wzrostem cen produktów gotowych - dodali.
- Reklama -

REKLAMA