Warszawa: w Świątyni Opatrzności Bożej trwa 14. Święto Dziękczynienia

Udostępnij

Z powodu epidemii uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej były w tym roku skromne i wiele punktów programu przeniesiono do przestrzeni wirtualnej.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8 wirtualną pielgrzymką “Różaniec świętych – nie jesteś sam”. Modlitwę poprowadził kustosz sanktuarium ks. Tadeusz Aleksandrowicz.

W homilii bp Markowski zaznaczył, że uczestnicy 14. Święta Dziękczynienia przybyli do Świątyni Opatrzności Bożej po to, by “wyrazić swoje dziękczynienie Opatrzności za jej wszechogarniającą obecność i za jej wszechogarniającą miłość”.

“Dziękujemy za ten czas, który jest za nami, dziękujemy za ten rok, który minął od naszego ostatniego spotkania” – powiedział bp Markowski.

Jednocześnie zastrzegł, że “to był rok trudnych doświadczeń w zasięgu globalnym”. “Pandemia, której doświadczył świat w ciągu ostatniego roku, jest rzeczywiście jednym z najpoważniejszych kryzysów ludzkości w ostatnich dziesięcioleciach. Ten kryzys dokonywał się na różnym poziomie: ekonomicznym, społecznym, rodzinnym zdrowotnym i wreszcie duchowym” – podkreślił.

Zdaniem hierarchy “wielomiesięczna izolacja domowa, pozamykane instytucje, pozamykane kościoły, niemożność spotykania się, niemożność uczestniczenia we wspólnotowym życiu religijnym połączone z lękiem o życie własne i swoich bliskich sprawiają, że stajemy przed pytaniem: jaki był i jaki jest sens tego wszystkiego?”.

Bp Markowski przywołał słowa papieża Franciszka, że “doświadczając pandemii musimy jeszcze raz przemyśleć styl swojego życia, przemyśleć nasze relacje, przemyśleć organizację naszych społeczeństw i wreszcie zapytać się o sens naszego życia”.

“Ta pandemia rzeczywiście jest okazją do tego, aby przemyśleć swoje życie i przede wszystkim odkryć jeszcze raz prawdę o sobie i, co bardzo ważne – prawdę o Bogu. A prawda o nas jest taka, że kryzysy wpisane są w nasze życie i w naszą egzystencję (…). Prawda jest taka, że przychodzą trudne chwile w życiu każdego z nas” – zaznaczył.

Jak stwierdził bp Markowski, kiedy przychodzą kryzysy trzeba mieć siłę ducha, wykorzystać energię duchową, która sprawi, że kiedy przyjdzie kryzys człowiek nie pogrąży się w beznadziei, ale będzie potrafił się z tym kryzysem zmierzyć i go pokonać.

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej przywołał postacie Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i założycielki Dzieła Lasek matki Róży Czackiej.

“W 1924 r., kiedy Stefan Wyszyński przyjmował święcenia kapłańskie, napisał: +Byłem tak słaby, że łatwiej było mi leżeć na posadzce w czasie Litanii do Wszystkich świętych, niż stać+” – przypomniał.

Dodał, że Róża Czacka straciła wzrok w wieku 24 lat. “Oboje doświadczyli krzyża i ciężaru życia w bardzo młodym wieku (…). Można było rozłożyć ręce i powiedzieć: +cóż jestem w stanie zrobić?+” – ocenił.

Tymczasem – jak zaznaczył bp Markowski – późniejszy kard. Wyszyński podjął studia, pracę naukową i w 1946 r. został biskupem lubelskim, a następnie w 1948 r. prymasem Polski. Z kolei matka Czacka wiedząc o tym, że nigdy nie odzyska wzroku, zaczęła walczyć o prawa niewidomych i stworzyła Dzieło Lasek, które do dziś niesie pomoc pokoleniom ludzi niewidomych.

“On (kard. Wyszyński – PAP) podpisuje w 1950 r. porozumienie z rządem PRL, za co został okrzyczany +zdrajcą+. Ona (matka Czacka – PAP) zakłada zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. On wreszcie w 1953 r. idzie do więzienia, z którego nie wierzył, że wróci. Ona natomiast dowiaduje się, że chora jest na chorobę nowotworową. On wreszcie wraca z więzienia w sposób cudowny. Ona natomiast – mimo choroby – przez 40 lat swojego życia niesie pomoc ludziom niewidomym” – zaznaczył.

“Przykład ludzi, którzy dotknięci różnymi słabościami ofiarowali swoje życie Opatrzności, a ta tak pokierowała ich życiem, że mimo wszelkich trudności potrafili dokonać rzeczy wielkich (…). Czy nie warto pójść w ich ślady? Czy nie warto swoje życie i to wszystko, co przeżywamy, złożyć w ręce Opatrzności i pozwolić, żeby to Ona poprowadziła nas po drogach życia?” – pytał bp Markowski.

Centralnym punktem tegorocznego Święta Dziękczynienia będzie msza św. o godz. 12:00 pod przewodnictwem jednego z biskupów archidiecezji warszawskiej transmitowana na antenie TVP 3.

W godzinie Miłosierdzia, czyli o godz. 15.00, odbędzie się koronka do Bożego Miłosierdzia, którą zwieńczy msza św. Wieczorem o godz. 20.00 zaplanowano modlitwę uwielbienia na kanale YouTube COB.

Następnie o godz. 21.20 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem obędzie się nabożeństwo czerwcowe, podczas którego śpiewa się litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Tradycyjnie obchody zakończy o godz. 21.37 wspólnie śpiewanie “Barki” – ulubionej pieśni św. Jana Pawła II. Osoby obecne w domach będą mogły połączyć się za pomocą platformy wideokonferencji.

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez arcybiskupa Kazimierza Nycza. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej jeszcze przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizować z powodu rozbiorów. Prace na rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski kard. Józef Glemp. (PAP)

autor: Iwona Żurek

iżu/ mmu/

Źródło:PAP

Zobacz

Nowoczesny pojazd, czyli centrum danych na kołach

Sterowane oprogramowaniem, autonomiczne i podłączone do sieci – tak wygląda...

MKiŚ: będzie korekta ws. wielkości sklepów odbierających opakowania od klientów

Należy spodziewać się korekty przepisów w zakresie granicznej wielkości powierzchni jednostek handlowych, które będą musiały uczestniczyć w systemie kaucyjnym - przekazał PAP resort klimatu i środowiska. Dodano, że nie planuje się wyłączenia jednorazowych szklanych butelek z kaucji.
- Reklama -

REKLAMA