Watykan: papież zaapelował o zgodę społeczną w Kazachstanie

ReligiaWatykan: papież zaapelował o zgodę społeczną w Kazachstanie

Zwracając się do wiernych zebranych na placu Świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański papież powiedział: „Przyjąłem z bólem wiadomość o tym, że doszło do ofiar podczas protestów, jakie wybuchły w minionych dniach w Kazachstanie”.

„Modlę się za nie i za ich rodziny. Pragnę, aby jak najszybciej odnaleziono zgodę społeczną poprzez poszukiwanie dialogu, sprawiedliwości i dobra wspólnego” – mówił Franciszek.

„Zawierzam naród Kazachstanu opiece Matki Bożej, królowej pokoju z Oziornoje” – dodał przywołując nazwę sanktuarium maryjnego na północy kraju.

W listopadzie zeszłego roku papież został zaproszony do Kazachstanu przez prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa. Zaproszenie od szefa państwa przekazał przewodniczący Senatu Maulen Aszymbajew, którego Franciszek przyjął na audiencji.

W czasie południowego spotkania papież nawiązał też do obchodzonej Niedzieli Chrztu Pańskiego. Rano w Kaplicy Sykstyńskiej ochrzcił 16 dzieci pracowników Watykanu.

Wiernych przybyłych na modlitwę zachęcił: „Zapamiętajcie datę swojego chrztu”. „Tego nie należy zapominać, lecz przypominać ten dzień jako święto” – zauważył.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ zm/

ŹródłoPAP

Sprawdź nasze inne treści