Wcześniaki płci męskiej szybciej się starzeją

Zobacz

- Reklama -

Naukowcy z McMaster University w Hamilton (Kanada) obserwowali grupę dzieci o wyjątkowo niskiej masie urodzeniowej (ELBW), a także ich rówieśników o normalnej urodzeniowej masie ciała. Odkryli, że wcześniaki starzeją się szybciej i są biologicznie o 4,6 roku starsze, niż chłopcy z prawidłową masą urodzeniową urodzeni w tym samym czasie. Nie stwierdzono takiej różnicy w przypadku dziewcząt o wyjątkowo niskiej i prawidłowej masie urodzeniowej.

Wykorzystane dane pochodzą z najstarszego na świecie badania podłużnego (czyli trwającego dłuższy czas – longitudinal study) dzieci ELBW, które badacze z McMaster prowadzą od od roku 1977.

Korzystając z zegara epigenetycznego (który ocenia zachodzącą z wiekiem metylacjię DNA), naukowcy przyjrzeli się genom 45 dzieci z ELBW oraz 47, które miały prawidłową masę urodzeniową. W wieku od 30 do 35 lat porównali ich wiek biologiczny, uwzględniając przy tym przewlekłe problemy zdrowotne i zaburzenia czucia.

Autorzy zwracają uwagę, że na tempo starzenia się może wpływać radzenie sobie chłopców ze stresem fizjologicznym przed urodzeniem oraz – po urodzeniu – na szpitalnym oddziale intensywnej terapii noworodków.

„Chociaż nie jest jasne, dlaczego u mężczyzn ELBW obserwuje się przyspieszone starzenie biologiczne, sugeruje to, że ekspozycja prenatalna odgrywa ważną rolę w procesie starzenia” – powiedział Ryan Van Lieshout, pierwszy autor badania, lekarz i profesor nadzwyczajny psychiatrii i neurologii behawioralnej w McMaster’s Michael G. DeGroote School of Medicine.

Dodał, że poprzednie badania wykazały, że chłopcy z ELBW są bardziej podatni na stres prenatalny niż dziewczęta z ELBW. „To z pewnością podkreśla potrzebę monitorowania stanu zdrowia wcześniaków, które przeżyły, przez cały okres ich życia i należy przeprowadzić dalsze badania” – powiedział. – „To również podkreśla potrzebę uprzedzenia mężczyzn ELBW i promowania zdrowego starzenia się, aby mogli proaktywnie łagodzić te zagrożenia”. Chodzi o zbilansowaną dietę, unikanie palenia, właściwy sen i ćwiczenia, zarządzanie stresem, stymulację poznawczą i rozwój silnych więzi społecznych.

Wcześniaki, zwłaszcza te z masą urodzeniową poniżej kilograma, są szczególnie podatne na zaburzenia rozwoju, choć jeżeli dziecko przeszło przez pierwsze miesiące życia bez typowych problemów z układem oddechowym czy rozwojem mózgu, są duże szanse na to, aby wcześniactwo było niezauważalne w późniejszym życiu dziecka.

Do osób urodzonych przedwcześnie należeli między innymi Napoleon Bonaparte, Winston Churchill, Charles Darwin, Albert Einstein, Johann Goethe, Victor Hugo, Johannes Kepler, Isaac Newton, Pablo Picasso, Voltaire i Stevie Wonder. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -