We wtorek wieczorem gaz drożeje o ponad 21 proc.

Udostępnij

We wtorek ok. 19 gaz z dostawą w sierpniu kosztuje 214 euro za MWh, po wzroście o 21 proc. O tyle samo zdrożały kontrakty wrześniowe, do 216 euro za MWh.

W poniedziałek kontrakty sierpniowe kosztowały 176 euro za MWh, a wrześniowe 178 euro za MWh, w obu przypadkach cena wzrosła o 10 proc.

Rok temu, w lipcu za MWh gazu w hubie TTF trzeba było zapłacić 22,5 euro. Do tej pory najdrożej za gaz TTF trzeba było zapłacić na początku marca tego roku, kiedy cena doszła do 199 euro.

Rosyjski Gazprom poinformował w poniedziałek, że od 27 lipca wstrzymuje pracę jeszcze jednej turbiny w gazociągu Nord Stream 1, co będzie skutkowało ograniczeniem dostaw gazu do Europy Zachodniej do 20 procent maksymalnej przepustowości NS1.

Ministrowie krajów Unii Europejskiej odpowiedzialni za sprawy energii osiągnęli we wtorek porozumienie polityczne w sprawie zmniejszenia zapotrzebowania na gaz. Zakłada ono dobrowolne ograniczenie popytu na ten surowiec o 15 proc. między 1 sierpnia tego roku a 31 marca przyszłego roku. Rozporządzenie Rady UE przewiduje również możliwość uruchomienia “stanu ostrzegawczego” dotyczącego bezpieczeństwa dostaw; w takim wypadku zmniejszenie zapotrzebowania na gaz stałoby się obowiązkowe.(PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

CPK kieruje do konsultacji koncepcję rozwoju Portu Solidarność

Spółka CPK skierowała do konsultacji z samorządami Plan Generalny, czyli koncepcję rozwoju Portu Solidarność do 2060 roku – poinformował we wtorek rzecznik prasowy spółki CPK Konrad Majszyk. Lotnisko, według planów, ma mieć trzy równolegle drogi startowe i obsługiwać rocznie nawet 65 mln pasażerów.

MKiŚ: Polska przewiduje dostarczanie Niemcom pełnej nadwyżki ropy naftowej

Polska przewiduje dostarczanie stronie niemieckiej pełnej nadwyżki ropy naftowej stanowiącej różnicę między potrzebami krajowych rafinerii a możliwościami technicznymi krajowej infrastruktury przesyłowej - poinformowało PAP Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
- Reklama -

REKLAMA