Węglokoks zbuduje stalownię za 5 mld zł; Sasin: jesteśmy zdecydowani odbudować przemysł stalowy

Udostępnij

Szef Ministerstwa Aktywów Państwowych uczestniczył we wtorek w Katowicach w prezentacji projektu Węglokoksu. Wcześniej w Rudzie Śląskiej spotkał się z reprezentantami załogi należących do Węglokoksu spółek związanych z Hutą Pokój. Nowa, zeroemisyjna stalownia ma powstać na terenie dawnej stalowni konwektorowej w Rudzie Śląskiej.

“Dziś w Europie brakuje stali, dlatego tak ważne jest dzisiaj inwestowanie – w przypadku Polski – w odbudowę przemysłu stalowego, hutnictwa stali” – podkreślił w Katowicach wicepremier, przypominając, że przed kilkoma laty Węglokoks skupił aktywa hutnicze należące do Skarbu Państwa, ratując je przed bankructwem. Teraz mają one być rozwijane i uzupełnione o segment produkcji stali.

“Dzisiaj mamy podjętą strategiczną decyzję (…), aby zainwestować pieniądze i aby odbudować hutnictwo stalowe – tę część, która jest w rękach państwa” – zapewnił Jacek Sasin.

“Zostały już podjęte konkretne działania – 560 mln zł to pierwsze pieniądze, które trafiają dzisiaj na inwestycje do spółek hutniczych funkcjonujących w ramach Węglokoksu. To są pieniądze w ramach funduszu reprywatyzacji na dokapitalizowanie dla tych spółek. Ale przed nami większe wyzwania – już został przygotowany w Węglokoksie projekt nowej stalowni – nowoczesnej, z piecami elektrycznymi, które będą przetapiały złom” – powiedział wicepremier.

“To inwestycja, która będzie kosztować ok. 5 mld zł i powinna być zrealizowana do 2027 roku. Ona da polskiemu rynkowi milion ton stali rocznie – to będzie bardzo wyraźna poprawa na rynku stali. Jesteśmy zdecydowani, żeby te działania kontynuować i żeby polski przemysł stalowy – ten, który jest w rękach państwa – został odbudowany” – zadeklarował szef MAP.

Jak podał Węglokoks, szacunkowe przychody nowej stalowni ze sprzedaży to 4,5 mld zł rocznie, ze średnią marżą sprzedaży w wysokości 8 proc.

“Dzięki inwestycji zmniejszy się import wyrobów stalowych do Polski, a co za tym idzie polepszeniu ulegnie bilans handlu zagranicznego i nastąpi akumulacja korzyści finansowych w polskiej gospodarce. Zwiększy się bezpieczeństwo i podniesie konkurencyjność polskiej gospodarki oraz stworzone zostaną możliwości zagospodarowania terenów i rozwoju pracowników” – poinformowała katowicka spółka.

Do grupy Węglokoksu należą hutnicze spółki: Huta Łabędy, Walcownia Blach Grubych Batory, Huta Pokój Profile oraz Huta Pokój Konstrukcje. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Sasin: do końca sezonu grzewczego import węgla osiągnie 17 mln ton

Zakładamy, że do końca sezonu grzewczego import węgla osiągnie wielkość 17 mln ton - poinformował w poniedziałek w Otwocku wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że do końca 2022 r. import węgla powinien sięgnąć ok. 11 mln ton.

NBP: napływ kapitału z inwestycji zagranicznych wyniósł 114,2 mld zł w 2021 r.

W 2021 roku napływ kapitału netto z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich wyniósł 114,2 mld zł - poinformował w poniedziałek Narodowy Bank Polski.
- Reklama -

REKLAMA